Politika

INTERVIEW – Nikola Grmoja: “Uništili su Hrvatsku, raselili ljude i zašto bi onda vodili računa o Lici”

KANDIDAT MOST-a NA PARLAMENTARNIM IZBORIMA

U Facebook liveu Lika Cluba danas je gostovao Nikola Grmoja, kandidat MOST-a na nadolazećim parlamentarnim izborima i jedan od aktivnijih saborskih zastupnika u prošlom mandatu.


O situaciji u Ličko-senjskoj županiji, mišljenju Mosta o činjenici da je moguće da Lika neće imati saborskih zastupnika i odnosu Zagreba prema Lici, razgovarali smo s jednim od ključnih ljudi te stranke.

Mislite li da će situacija s koronavirusom utjecati na izlaznost birača i na rezultate izbora?

Ne znam kakva će biti izlaznost, no sigurno će biti starijih, bolesnih i imunokompromitiranih ljudi koji će se bojati izaći i ostvariti biračko pravo. Zato smo zahtijevali da se uvede elektroničko i dopisno glasanje, no vladajući su se vadili da elektroničko glasanje postoji samo u jednoj europskoj zemlji. No gotovo sve europske zemlje imaju dopisno glasanje. Vidimo sada i probleme za ljude koji su zaraženi i to su stvari koje će utjecati na legalnost ovih izbora. Ipak vidimo tu i jednu veliku priliku, ovo je po prvi puta situacija u kojoj mladi ljudi mogu iskoristiti priliku da će možda oni koji su do sada odlučivali o njihovoj sudbini ostati kod kuće. Sada mladi mogu biti ti koji će kreirati budućnost Hrvatske.

Pomladio se i MOST u zadnje vrijeme?

Pa bili smo mladi i prije kada smo se pojavili na nacionalnom nivou i još smo uvijek mladi, no naročito kada se gleda političare iz ostalih stranaka možemo reći da smo jako mladi. Ta nova mlada lica koja su došla, ali i ljudi koji su prepoznati na političkoj sceni mogu MOST-u donijeti novi uzlet.

Kako prognozirate rezultate izbora? Koliko mandata MOST očekuje na nacionalnoj razini i gdje očekujete najbolji izborni rezultat?

Ne volim prognozirati, no ono što mogu osjetiti na terenu je rast MOST-a i imam osjećaj da ćemo biti veliko iznenađenje ovih izbora. Koji će to broj mandata biti ne znam, no MOST će biti jedina takozvana treća opcija koja je preživjela troje parlamentarne izbore i to me veseli. Nisu nas uništili, a sve su pokušali, no kada nemate afera to je nemoguće.

Prema rezultatima naše ankete za 9. izbornu jedinicu, koja je jutros objavljena na naslovnici portala, najviše čitatelja će dati svoj glas HDZ-u, a Most se nalazi na 5. mjestu s osvojenih 6,28 posto glasova čitatelja. I ta anketa potvrđuje da ćete imati jedan mandat, jeste li zadovoljni s tim s obzirom na jaki HDZ?

Iako ne smatram da je anketa na portalu ono što je relevantno, dobro je čuti što ljudi misle. Uvjeren sam da imamo dva mandata u devetoj izbornoj jedinici, a ako je itko govorio o problemima Like u saboru onda je to Miro Bulj. Tako da će i Ličani to sigurno prepoznati.

Lika u prošlom sazivu Sabora nije imala ni jednog saborskog zastupnika. I na ovim izborima najpopularnije stranke su svoje kandidate iz Like stavile na mjesta s vrlo slabim izgledom za dobivanje saborskog mandata. Kako komentirate tu činjenicu? Je li normalno da Lika nema saborskog zastupnika?

Kada su već raselili Liku, zašto bi ikoga stavljali na listu kada tu nema velikog biračkog potencijala. Uništili su Hrvatsku, raselili ljude i zašto bi onda vodili računa o Lici. Većina političkih opcija se orijentirala na urbana središta gdje je veći broj ljudi poput Zadra i Šibenika, a nažalost stanovništvo Like i dalje odlazi s ovog područja.

Primijetili smo da se na listi Mosta za 9. izbornu jedinicu nalazi Mario Adrinek iz Udbine. Kako surađujete s Adrinekom i kakvo je članstvo u Ličko-senjskoj županiji?

Njega je u MOST učlanio Miro Bulj pošto su obojica branitelji i na taj način se poznaju. On nije Ličanin, ali tu živi i dijeli sudbinu stanovništva te će sigurno pomoći dobrom rezultatu MOST-a u Lici.

Znamo da ste dosad surađivali s nekim načelnicima i gradonačelnicima iz naše županije, pa nam recite zašto tih kontakata više nema, odnosno naše pitanje je – ima li ih?

Ima kontakata, no ne moram sve još otkriti. Neki će nas podržati.

Sutra nam na Facebooku gostuje i gradonačelnik Otočca Stjepan Kostelac, na temu činjenice da Grad Otočac jedini u Hrvatskoj nema proračun. Kako vi to komentirate?

Nažalost ne mogu znati razloge, pretpostavljam da nema većinu pa ga s tim ucjenjuju. Definitivno nije dobro da pate građani Otočca i to treba rješavati. Uskoro će lokalni izbori i biti će to prilika za opoziciju da se izbori za novi mandat.

Početkom ove godine organizirali ste press konferenciju „Krajnji je čas za spas Plitvica“ u Saboru RH, govorili ste o Milinoviću i ravnateljima Nacionalnog parka Plitvička jezera. Što je po vama krivo na Plitvicama? I kako bi to rješili?

Upozoravali smo na to i mediji su pisali da je MOST jedina politička opcija koja je željela zaštititi Plitvice od devastacije. Tu imamo veliki problem upravljanja i to je problem cijele Hrvatske. Imamo nekompetentne ljude na pozicijama na kojima se odlučuje i to treba mijenjati. Uzalud sve ako nemate ljude koji će provoditi politike i javno dobro staviti na prvo mjesto.

Na konferenciji za novinare prije dva dana govorili ste o potrebi ukidanja Državnog inspektorata RH, što Most predlaže i u svom programu. Recite nam nešto više o tome.

Misli se na ukidanje ovakvog državnog inspektorata koji služi samo kažnjavanju poduzetnika. Smatramo da to treba biti savjetodavno tijelo, a da zatvaranje objekata može doći jedino ako je ugroženo zdravlje ljudi i javni red i mir. Kada se objekt zatvori zbog nekoliko kuna viška ili manjka u blagajni, tada je u gubitku i sama država jer se ne puni državna blagajna. Ako poduzetnik propadne – opet će kasnije biti na teret državi kao socijalni slučaj. Politike MOST-a su rezanje nameta, smanjenje državnog aparata, ukidanje županija koje služe samo kao transfer novca, no ne treba ići u stvaranje regija već nam trebaju jaki gradovi i općine. Premala smo država za tri razine vlasti.

Što mislite o inicijativi Glas Poduzetnika?

To je dobra inicijativa, podržali smo njihov zahtjeve, odgovorili na upite i svakako je potrebno učiniti sve da se održi gospodarska aktivnost i stvaralačka poduzetnička energija. Da im se pomogne, a ne da ih se koči. U tom smislu podržavam Glas Poduzetnika.

Poruka našim čitateljima za kraj.

Drage Ličanke i Ličani pozivam vas prvenstveno da izađete na izbore. Sami znate koji je vaš izbor no najbitnije je da izađete i izaberete one za koje smatrate da zaslužuju vaš glas.

Želiš se uključiti u našu zajednicu i svakodnevno primati poruke s terena te se družiti s Ličankama i Ličanima? Ili si naš/a iz Ličko-senjske, pa odmah postaješ dio dobrog društva? :) Uključi se u Viber zajednicu klikom na linku Lika Club | Najčitanije 🔥

 

Komentari

Komentara


Foto: Lika Club / screenshot

Oznake

Povezane objave

Back to top button
Close