Projekt Local Media for Democracy (LM4D) podupire 25 malih medija i skupina slobodnih novinara iz cijele Europe.
Dobit će ukupno 667.854 eura financiranja kao i mentorstvo kako bi ojačali svoj doseg i modele financiranja s ciljem boljeg služenja svojim lokalnim zajednicama.
25 medijskih kuća i novinarskih grupa su iz: Bugarske (1), Češke (3), Francuske (2), Grčke (1), Latvije (1), Litve (2), Poljske (6), Portugala (3), Rumunjska (3), Slovačka (1), Slovenija (2) i Španjolska (1).
Žiri, čiji je identitet anoniman, odabrao je inicijative koje djeluju u takozvanim područjima pustinje vijesti i fokusiraju se na lokalne zajednice s ciljem oživljavanja lokalnih medija. Između ostalih kriterija, žiri je bio informiran prvom komparativnom studijom svoje vrste o stanju pustinje vijesti u EU koju je proveo Centar za medijski pluralizam i medijske slobode (CMPF). Konačna studija bit će objavljena početkom sljedeće godine.
Više o svakom projektu možete pročitati klikom na poveznice:
7MARGENS (Associação Porta 18) – Portugal
Briag (Briag Media Group) – Bugarska
Deník Alarm (Deník Alarm) – Češka
Gazeta radomszczanska.pl (Mepress) – Poljska
Investigatívne Centrum Jána Kuciaka (ICJK) – Slovačka
Jawny Lublin (Fundacja Wolnosci) – Poljska
Jelgavniekiem & Novaja (Sia JK Media Group) – Latvija
Monitorul de Botosani (SC Mediapress) – Rumunjska
Naše Broumovsko (Naše Broumovsko) – Češka
Ovtar24.si (Kreativna PiKA) – Slovenija
Portal Plock (Biuro Reklamy Mediów Lokalnych) – Poljska
Região de Cister (Palavras Necessárias) – Portugal
Rise project (Asociatia RISE Project) – Rumunjska
Rue89 Strasbourg (Medialab) – Francuska
Splann! (Splann!) – Francuska
Sul Informação (Página em Branco – Associação de Comunicadores e Jornalistas Independentes) – Portugal
Tygodnik Siedlecki (Stopka) – Poljska
uh.ro (Eko Papir) – Rumunjska
Xronos (Xronos) – Grčka
Zasavske onlajn novice (Zon.si) – Slovenija
Zawsze Pomorze (Zaklada A1 Press Novinari za Pomeraniju) – Poljska
Timovi freelancera:
Czaban Robi Raban (Piotr Czaban & Małgorzata Rycharska) – Poljska
Ferrol360 (Alicia Seoane & Marta Corral) – Španjolska
Gyvenu (Brigita Sabaliauskaitė, Jurgita Naglienė & Daiva Bartkienė) – Litva
Okraj (Klára Filipová, Simona Janíková & Jan Žabka) – Češka
Jedan je član žirija komentirao da su primili mnogo prijava za “projekte na lokalnoj razini koji se oslanjaju na ljude u mjestu i njihovo znanje o tome.” Program također uključuje dobrovoljni mentorski program za pružanje tehničke pomoći lokalnim medijima o temama kao što su angažman zajednice, analiza podataka, provedba rodnih politika i više.
“[Ovi] projekti … doprinijet će razvoju medija i demokracije. Ovo je teško vrijeme promjena za regionalne medije jer se značajno mijenjaju načini dolaženja do publike, kao i principi kreiranja i distribucije sadržaja.” – član žirija.
Za ovaj drugi i posljednji krug prijava, primili su 127 prijava iz 22 zemlje EU. Ukupno su se prijavila 104 medija i 41 novinarska ekipa iz Austrije, Bjelorusije, Belgije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Finske, Francuske, Grčke, Mađarske, Irske, Italije, Latvije, Litve, Nizozemske, Poljske, Portugala , Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Španjolske.
Do sada je projekt LM4D podržao ukupno 42 medija i novinarskih grupa s više od milijun eura. Projekt je također osigurao mentorsku podršku medijskih stručnjaka korisnicima potpore. Cilj mu je pomoći lokalnim medijima da bolje služe javnom interesu u mjestima u EU gdje je pristup informacijama značajno smanjen.
O prvom krugu stipendista pročitajte ovdje.
Projekt Local media for democracy je 18-mjesečni projekt sufinanciran od strane Europske unije, a pokrenut od strane konzorcija partnera: Journalismfund Europe, Centar za medijski pluralizam i medijske slobode (CMPF), Međunarodna podrška medijima (IMS), i Europska federacija novinara (EFJ).
Uz program dodjele bespovratnih sredstava, ove organizacije poduzimaju višestrani program za pomoć lokalnim, regionalnim i društvenim medijima koji se bore u područjima pustinje vijesti u Europi, pružanjem financijske potpore i izgradnjom organizacijskih kapaciteta te provođenjem istraživanja kako bi se mapirala situacija na terenu.
Izvor / Foto: journalismfund.eu