VijestiSportKulturaZdravlje

LIČKE PRIČE Kako je S.U.R.L.A. povezala Ličane i Superheroja Lilith?

Prije nekoliko dana na društvenim mrežama se počeo vrtjeti događaj odnosno poziv na 4. Noćni malonogometni turnir u Dugom Selu. Nisam tome pridavala previše pozornosti sve dok se uz isti taj događaj nije pojavila obavijest o humanitarnoj akciji za “Superheroja Lilith”…


Odjednom mnogo upitnika iznad glave: Kakva “surla”, tko je Lilith, kakve veze nogomet ima s njom?! Prvih trenutaka ništa mi nije bilo previše jasno, osim jednog – ta djevojčica treba pomoć, a Ličani su za humanost uvijek!

Na sam spomen riječi surla, prvo što nam se sigurno svima pojavi pred očima jest slon. I doista bi sve ovo mogli promatrati kao slona kojeg surla s jedne strane spaja s njegovim tijelom – kršni Ličani, a s druge strane s krhkom djevojčicom. Tko čini surlu u ovoj priči, otkriva jedan od organizatora malonogometnog turnira i član udruge S.U.R.L.A.

S.U.R.L.A. je Sportska Udruga Rekreativno Lokalnih Aktivista. Udrugu smo osnovali na ljeto 2017. godine, potaknuti željom da naš grad nekako prodiše, da pokažemo kako šaka mladih ljudi može i želi nešto promijeniti u svom gradu, a da pritom ne moramo razgovarati o politici. U međuvremenu se ta šaka pretvorila u nekoliko šaka i na to smo ponosni. Ljudi su prepoznali čistu namjeru udruge i pomažu na razne načine. Naglasak udruge je isključivo na sportskom, humanitarnom i ekološkom razvoju grada. Nemamo previše akcija iza nas, krećemo se korak po korak, ne žurimo, ali svaki korak pamtimo i spremamo na svoje mjesto. Rastemo zajedno sa ljudima u svom gradu, to je jedino bitno.

Sugovornik nije želio ići u previše detalja niti želi da se ispisuju njihova imena, nego je priču o njima samima vrlo brzo završio ovim riječima

Sad pustite nas i pomozite našem malom Superheroju Lilith, pliz!!!

Naravno da ćemo pomoći i naravno da smo se pokrenuli i uz par telefonskih poziva i upućenih poruka, vrlo brzo okupili oko sebe ličke obrtnike, vlasnike tvrtki, ali i pojedince koji žele pomoći da akcija za Lilith uspije!

Tko je djevojčica koja nas je povezala, ukratko nam je rekla njezina majka…

Lilith će za 2 mjeseca napuniti 10 godina. U dobi od 2,9 god. dijagnosticiran joj je Hasimoto, vitiligo i dijabetes TIP 1. Ima poteškoće jezičkog izražavanja i razumijevanja, kratku pažnju, probleme s koncentracijom i radnom memorijom, teškoće u izvršnim funkcijama i poteškoće iz senzorne integracije zbog kojih je zadnje 4 godine uključena u terapije Centra za rehabilitaciju Stančić. Sve ove navedene poteškoće dodatno su nam otežale život s dijabetesom jer život na inzulinu podrazumijeva puno pikanja i pravovremenih reakcija. Zahvaljujući svim terapijama na koje odlazimo već 7 godina (od Suvaga, Stančića, Centra za zaštitu djeteta, Udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet) Lilith završava 2. razred OŠ po redovitom programu uz individualizirani pristup, odlična je učenica koja trenira aikido.

Ono što je ovom Superheroju potrebno je inzulinska pumpa.

Ona bi trebala automatski zaustaviti isporuku inzulina kada šećer pada. Lilith ne osjeća niske razine šećera i u tim trenucima postaje hiperaktivna, raspršene pažnje i prečesto zaboravi napraviti ono što joj se kaže da odradi i time se dovodi tik do teške hipoglikemije opasne po život, nastavlja majka.

O navedenoj pumpi više možete pročitati na MediLigo , a o tome kakvo je stanje u Hrvatskoj s njezinim dobivanjem preko HZZO-a, vjerujem da nema smisla pisati. Tretira se kao ugradbeno pomagalo (poput pacemakera i umjetnih kukova) zbog čega je onemogućeno njezino jednostavno propisivanje liječničkim doznakama te se oboljelima dodjeljuje na kapaljku. Više o toj problematici možete pročitati klikom na ovaj članak.

No, zahvaljujući dobrim ljudima kojih itekako ima i koji se uvijek nekako neobjašnjivo povežu, vjerujemo da će se malenoj Lilith omogućiti nabavka inzulinske pumpe i da će, koliko toliko, bezbrižno nastaviti živjeti sa svojom bolešću.

Ovi mladi ljudi iz Dugog Sela (S.U.R.L.A.) već su i sami prikupili određena sredstva, a dok ja sada sjedim i pišem ovu priču, zasigurno su našli još načina gdje bi mogli zaraditi novac za malenu Lilith. Pridružuju se i neki naši lički poduzetnici. Uključuju se u ovu akciju na način da će u razdoblju od 1. do 10. lipnja 2019., dio ostvarenih prihoda uplatiti na račun majke ove djevojčice. Dakle, svi vi koji u tom periodu popijete kavu u ugostiteljskim objektima: caffe bar Titanic u Brinju (vl. Dražen Bublić), book caffe Paradiso (vl. Damir Jurković) i  City baru u Otočcu (vl. Jadranka Vuković), automatski sudjelujete u ovoj akciji. Također vrijedi i za sve vas koji naručite ili kupite bilo koji proizvod u Poklon galeriji Danijela Tonković u Otočcu (vl. Danijela Tonković) ili u Biškupić obrtu u Brinju (vl. Tomislav Biškupić). Ista je priča i sa frizerskim uslugama kod Grofice u Jezeranama (vl. Danijela Vranić), koja će od svih vrsta svojih usluga izdvajati iznos za malenu Lilith.

Svatko od nas može sudjelovati svojim prilogom uplatom na broj računa u RBA banci, koji glasi na majku – Hana Petra Mrčela.

IBAN:  HR70 2484 0083 2262 6031 4

BIC: RZBH HR 2X

Model plaćanja: 99

Opis plaćanja OBAVEZNO: „darovanje za kupovinu medicinske opreme-Lilith Mrčela Žerjavić“

I ne zaboravite, SVAKA KUNA JE VRIJEDNA, POGOTOVO AKO JE OD SRCA!

Mnogo puta smo pokazali kakvi smo kada je humanost u pitanju, pokažimo i sada da smo Ličani velikog srca, a kada se velika srca slože, veliko se čudo učiniti može!

Preostaje mi još samo uputiti poziv organizatora:

Dođite u Dugo Selo na 4. malonogometni noćni turnir, koji će se održati od 5. do 8. lipnja 2019.! Prilika je to da upoznate malenu Lilith, ali i za jedno lijepo druženje!

 Čuo si za metaverzum i virtualnu stvarnost, ali ne znaš o čemu se radi? Sve o tim temama možeš pročitati na ovom linku.

Voliš Plitvice ali ne možeš doći u razgledavanje? Informiraj se o turističkim temama klikom ovdje.

 

Komentari

Komentara

Oznake

Povezane objave

Back to top button
Close