Tehnologija

Đaci slunjske srednje škole napravili auto na solarni pogon

Ono što smo u školi učili u teoriji, sad smo imali prilike primijeniti u praksi, a osim toga, izrađivati solarni automobil ne bih imao nigdje prilike osim u školi, ispričao nam je to Luka Kolić, učenik 3. razreda za automehaničara Srednje škole Slunj, koja se lani priključila projektu SOELA i izradila svoj prvi solarni automobil.


Uz pomoć profesora i mentora, na izradi solarno-električnog automobila sudjelovalo je dvadesetak učenika škole, tehničari za računarstvo, automehaničari, strojobravari, tokari, pa čak i jedan učenik vodoinstalaterskog usmjerenja koji je žarko želio sudjelovati u projektu. Njihov automobil, koji su zbog slučajne dužine od 3,14 metara prozvali Pi, po broju pi, na prošlogodišnjoj utrci u Sisku osvojio je šesto mjesto, dok su za dizajn osvojili visoko drugo mjesto.

Ove su godine slabiji motor od 1000 vata zamijenili jačim s maksimalnom dopuštenom snagom od 1500 vata. Automobil s novim motorom postiže brzinu od oko 40 kilometara na sat. Zbog toga na ovogodišnjoj utrci očekuju pobjedu. I mentori i učenici napominju da su tijekom izrade automobila imali prilike usvojiti nove tehnologije, nova znanja i vještine, a planiraju i nove projekte.

U projektu su nas podržali i lokalni obrtnici, Grad i Općina, koji su nam donacijama pomogli u realizaciji projekta. Na izradu auta utrošili smo manje od planiranog, oko 13.000 kuna – kaže voditelj projekta Ivan Bićanić i profesor elektro grupe predmeta.

Najprije su izradili skice, a nakon toga započeli na izradi konstrukcije sačinjene od aluminijskih cijevi. Njih su zavarivali u školskoj radionici, a daljnji radovi su se odvijali na hodniku škole jer zbog većih dimenzija automobil ne bi mogao proći kroz vrata.

Konstrukciju smo napravili od aluminija, a upravljački sustav i volan su od željeza, kao i stražnji nosači kotača. Moja zadaća je bila da osposobim upravljački i kočioni sustav te napravim nosače za stražnje i pogonske kotače – kaže učenik Luka Kolić.

Njegov kolega Ivan Sabljak (18), učenik 4. razreda tehničara za računarstvo, ali i vozač ovog auta, govori da je također sudjelovao na izradi automobila, no najviše je radio na ožičenju vozila i spajanju elektronike.

Imao sam čast prvi probati vožnju našeg auta i oduševljen sam. Automobil se pali na glavni prekidač, a na njemu možemo podešavati i ostale parametre, kao snagu motora. Tu imamo i pokazivač napunjenosti baterije, pokazivač kojim očitavamo koliko motor vuče snage, koliko idemo na sat te pokazivače na kojima možemo vidjeti kolikim naponom solarne ploče pune akumulatore – objašnjava nam Ivan.

Solarni auto Srednje škole Slunj ima tri kotača zbog lakše težine i manjeg otpora, opremljen je s pet solarnih panela snage po 110 vata i četiri akumulatora s kojima može prijeći oko 40 kilometara. Tijekom sunčanog vremena može prijeći i više.

Stari motor automobila su već iskoristili i ugradili ga u električni romobil s kojim su sudjelovali na Državnoj smotri radova elektronike na FER-u u Zagrebu.

Projekt puno znači i za učenike i za mentore jer se radi s novim tehnologijama. Na autu smo prvi put primijenili varenje aluminija, što do sada nismo radili, a tu je i solarni sustav, jako puno novih tehnologija te znanja – zaključio je Bićanić te dodao kako za iduću godinu planiraju napraviti potpuno novo solarno vozilo, no još odlučuju hoće li ga raditi za kategoriju ograničenih dimenzija ili za slobodnu kategoriju kojom bi izradili novo praktično vozilo i za turističke vožnje, koje bi mogli koristiti i u slunjskim Rastokama.

 

Izvor: 24sata.hr | Foto: slunj-crkva

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close