U javnosti je već dugi niz godina spolni odgoj u školama predmet goruće rasprave, ali još uvijek nepostojeći predmet u školskom kurikulumu.
Inicijativa uvođenja spolnog odgoja prvi put je započela 60-ih godina, od kada su razne udruge provele nekoliko peticija i kampanja. Prije dvije godine peticiju je u manje od dva dana potpisalo skoro 13 tisuća ljudi.
Iste godine se tri četvrtine građana izjasnilo kako želi sveobuhvatni spolni odgoj u školama, no do danas Ministarstvo znanosti i obrazovanja to nije potaknulo na reformu s kojom bi se učenicima omogućilo seksualno obrazovanje.
Kampanja uključuje smanjenje rizika povezanih s destruktivnim seksualnim ponašanjem, odgađanje stupanja u seksualne odnose, smanjenje broja seksualnih partnera te povećanu upotrebu kontracepcije.
Rezultati istraživanja pokazali su im kako su učenici uglavnom zainteresirani za provedbu i smatraju da teme iz područja cjelovite seksualne edukacije ne obrađuju dovoljno u okviru redovne nastave. Za Index su iz Udruge kazali kako su se nastavnici izjasnili da je cjelovitoj seksualnoj edukaciji mjesto u školi.
Veliki problem predstavlja i način kako se djeca informiraju o seksualnim odnosima. Prema istraživanju Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, mladi o seksualnim odnosima u najvećoj mjeri razgovaraju s prijateljima, više od trećine ih se informira putem interneta, dok manje od četvrtine kroz razgovor s roditeljima i partnerima. Tek 12% mladih o seksualnom odgoju saznaje u školi i iz edukativnih materijala.
Po pitanju seksualnog obrazovanja, Hrvatska kasni u odnosu na Europu. Dvije trećine europskih država riješilo je pitanje seksualnog odgoja u osnovnim i srednjim školama. Švedska je prva europska država koja je uvela obvezno seksualno obrazovanje, a nakon nje odmah i Njemačka. Već dvadeset dvije godine ovaj predmet obvezan je u Finskoj, Norveškoj i Francuskoj, dok im se Danska pridružila prije pet godina, ali ga učenici nisu obvezni slušati.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Izvor: index.hr | Foto: pixabay.com