Upravo objavljeni roman “Potop” autor je davno počeo pisati na pisaćoj mašini u samostanu svetog Frane na Cresu.
Premda obimom nevelika, “Potop” (izdavač OceanMore) nije knjiga za brzo čitanje, u njoj je, među ostalim, Karakaš poredao najbolje kombinacije brižljivo biranih riječi koje je i izrezivao ne bi li ih uvezivao bolje. Jezik je ovdje bitan koliko i priča, ako ne i više od priče. I da je čitatelju ovo prva Karakaševa knjiga, brzo će shvatiti da autor inzistira na brižljivo građenoj poetičnosti. Poznato je da ne piše ni brzo niti lako. S obzirom na godine iskustva, je li mu iz romana u roman lakše ovako pisati?
Što se u njegovom pisanju i odnosu prema pisanju, ako išta, mijenjalo u posljednjih desetak godina? “Sjećanje šume” objavljeno je 2016. potom su uslijedili “Proslava” (2019.), “Okretište” (2021.) i sad “Potop” …
“Ovaj sam roman pisao na način da zahtijeva od čitatelja sporo čitanje, na neki način primorava ga na sporo čitanje, jer je u tekstu svaka riječ bitna, jer će po meni zbog te svoje sporosti književnost i opstati. Naravno da je i jezik bitan, dinamika i kompozicija su ovdje stalno u igri jezika. A kad pišem, svakom rečenicom tražim jezik, to pripovijedanje, a puno je oko nas smeća, izlozi s knjigama puni su zapadnog smeća, lažnih romana, ja pokušavam pisati fikciju koja nije laž. Uvijek u književnosti pokušavam na neki način slaviti jezik, jer za mene je književnost prije svega jezik, i sve činim kako bih u tome išao naprijed. Kad sam napisao ovaj roman, a dugo sam ga radio, izrezao sam ga u sobi škarama, napravio popriličnu gomilicu od toga papira, onda sam godinama sve to preslagivao, lijepio po zidu sobe, puno se igrao montaže koja je primjerice za Ejzenštejna ne samo tehničko konstruktivni postupak, nego i temeljna estetska kategorija. Naposljetku sam skratio više od pola teksta. U pisanju dajem sve od sebe, zadnji atom kako se ono kaže, sa svojim tekstovima odlazim spavati, tako zaspim i onda se probudim i opet mislim na njih, a kad ih pišem, pokušavam da budu kao precizno i duboko opisivanje snova.”
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Izvor: Jutarnji.hr: Karmela Devčić | Foto: Likaclub