Kako su budući hrvatski suparnici na Euru prošli na prijateljskim utakmicama?

Nakon što je hrvatska nogometna reprezentacija u srijedu u Osijeku pobijedila Izrael s 2-0, dan kasnije su prijateljske utakmice igrala sva tri naša suparnika na ovogodišnjem Europskom prvenstvu u Francuskoj. Evo kako su prošli.

1. Turska

Reprezentacija protiv koje će Hrvatska 12. lipnja u Parizu otvoriti Euro u Antalyji je pobijedila Švedsku s 2-1. Strijelac oba gola za momčad Fatiha Terima bio je 24-godišnji napadač Beşiktaşa Cenk Tosun.

Turska je povela u 32. minuti kada je Ozan Tufan glavom proigrao Tosuna, a ovaj utrčao u šesnaesterac i zakucao loptu iza leđa Robina Olsena. Švedska je do izjednačenja došla u 74. minuti pogotkom Andreasa Granqvista iz neposredne blizine nakon uigrane akcije iz slobodnog udarca. Domaći su se u 81. minuti ipak dokopali pobjede, Selçuk Inan je nabacio iz ‘slobodnjaka’, a Tosun glavom smjestio loptu u mrežu. Turskoj je ovo bila 12. uzastopna utakmica bez poraza.

2. Češka

Drugi hrvatski suparnik na Euru, reprezentacija Češke, u Pragu je neočekivano poražena od Škotske s 1-0. Jedini je strijelac već u desetoj minuti bio Ikechi Anya nakon lijepog proigravanja Kennyja McLeana. Češkoj je ovo drugi uzastopni poraz – u studenom je izgubila u prijateljskoj utakmici protiv Poljske (1-3).

3. Španjolska

U derbiju večeri Italija i Španjolska su u Udinama odigrale neodlučeno 1-1.Azzurri su do vodstva došli u 68. minuti nakon školski izvedenog kontranapada. Alessandro Florenzi je lijepo poslužio Emanuelea Giaccherinija, a ovaj pred golom pronašao Lorenza Insignea kojeg nitko nije čuvao, pa mi nije bilo teško matirati Davida de Geu.

Španjolska je na konačnih 1-1 izjednačila samo dvije minute kasnije. Cesc Fabregas je iz slobodnog udarca naciljao glavu Alvara Morate čiji je udarac Gianluigi Buffon zaustavio, ali na odbijenu je loptu natrčao Aritz Aduriz i bez poteškoća je ubacio u mrežu. Nezaustavljivom 35-godišnjem napadaču Athletic Bilbaa to je bio tek drugi nastup za Španjolsku i prvi gol.

Španjolci, protiv kojih će Hrvatska igrati 21. lipnja u Bordeauxu, tako su prekinuli niz od sedam pobjeda, a gol koji im je zabio Insigne je prvi koji su primili nakon 608 minuta.

Izvor: telegram.hr | Foto: pixabay