U Gospiću otvorena senzorna soba za terapiju djece s posebnim potrebama
Kabinet za senzornu integraciju, odnosno senzorna soba namijenjena je djeci s teškoćama u razvoju u dobi do sedme godine života.
UNICEF je sredstva za ovu namjenu u iznosu od 152.205,19 eura prikupio zahvaljujući donacijama građana i tvrtki u sklopu humanitarne utrke Mliječna staza. Sredstva su uložena u opremanje i edukaciju djelatnika u sedam ustanova u šest županija gdje takva vrsta terapije djeci ranije nije bila dostupna. U Općoj bolnici Gospić je na edukaciju stručnog tima i opremu uloženo ukupno 19.764,62 eura.
U uvodnom govoru pomoćnica ravnateljice za sestrinstvo Mara Stilinović pozdravila je sve prisutne i izrazila zadovoljstvo ostvarenjem ovog projekta dok je ravnateljica bolnice mr. Sandra Čubelić, dr. med. spec. pedijatrica, pobliže pojasnila funkcije i način djelovanja senzorne sobe za djecu s teškoćama u razvoju: „Senzorna integracija je način na koji naš mozak prima i obrađuje informacije koje prima putem osjetila. Terapija senzorne integracije potiče dijete na igru i kretanje i na to da samoinicijativno aktivno sudjeluje u smislenoj aktivnosti koja će mu osigurati potrebne senzorne podražaje i pomoći u organizaciji ponašanja.“
Naglašava kako se senzorna integracija koristi u radu s djecom s hiperaktivnošću, poremećajem pažnje, kod djece s poremećajem iz spektra autizma, senzoričkim i višestrukim teškoćama, intelektualnim teškoćama te kod teškoća regulacije. Sam proces terapije je takav da dijete samo odabire aktivnosti, a terapeut sam uređuje okolinu i obogaćuje je sa senzornim registriranjem. Prostor i djelatnike je osigurala Opća bolnica Gospić i to logopeda i dva viša fizioterapeuta koji se dodatno educiraju za rad s djecom koja imaju teškoće u razvoju senzorike. Na kraju izlaganja ravnateljica je uputila riječi zahvale svima koji su doprinijeli uspješnoj provedbi ovog projekta.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Izvor: unicef.org | Foto: Screenshot