Energetika

Može li Gacka osigurati vodoopskrbu bez da je ugrozimo usprkos hidroelektranama?

Nakon što joj je brutalno presječen prirodni tok zbog HE Senj, sada se zbog gradnje vodovoda ponovno poseže za njezinim vodama.


Projekt Vodovoda Hrvatsko primorje – Južni ogranak kojim bi se crpila pitka voda za podvelebitsko primorje i otok Pag i Rab iz rijeke Gacke s razlogom je uznemirio stanovnike Otočca i Gacke, a i širu hrvatsku javnost. Rijeka ponornica, koja je jedinstveni krški fenomen i koja je uključena u ekološku mrežu staništa važnih za očuvanje vrsta Nature 2000, već je devastirana 60-ih godina prošlog stoljeća kad su vode desnog i lijevog kraka hidrotehničkim tunelom odvedene izravno na turbine HE Senj. Gotovo šezdeset godina pitka voda Gacke završava na turbinama i nakon toga neiskorištena u moru, a sada se ponovno poseže za vodama iste rijeke, a da nije provedena studija isplativosti ni studija utjecaja na okoliš. Razlog tom novom posezanju gradnja je akumulacije za hidroenergetski sustav Kosinj, koja će onečistiti Gacku i Liku, rijeke koje su dosad napajale primorje.

Tako tvrde u Južnom ogranku, a i umirovljeni profesor riječkog Građevinskog fakulteta dr. sc. Josip Rubinić kaže da će se to onečišćenje dogoditi zbog truljenja organskih tvari u novoj akumulaciji. Kako bi riješili ovaj problem, HEP, Hrvatske vode i Južni ogranak potpisali su sporazum kojim namjeravaju razdvojiti višenamjensku infrastrukturu, dakle vodoopskrbu od proizvodnje struje. Drugim riječima, osim HES-a Kosinj, planiraju izgraditi i vodovod od Otočca do Senja 22,5 kilometara dugim tunelom kroz Velebit kako bi se crpila pitka voda za Primorje izravno iz rijeke Gacke.

Projekt se pokušalo progurati potiho – mimo javnosti i lokalnog stanovništva – izmjenama prostornog plana na Županijskoj skupštini, i to najprije u varijanti crpljenja izravno s predivnih gackih izvora Tonkovića vrilo i Majerovo vrilo. Srećom, od toga se odustalo nakon što je cijela priča dospjela u javnost.

Južni ogranak koji napaja cijelo podvelebitsko područje te otoke Pag i Rab, na tu vodu nema koncesiju, nego je besplatno dobiva od HEP-a iz Gusić polja i potom preprodaje. A ni do danas dokumenti o senjskom i kosinjskom projektu nisu dostupni građanima na mrežnim stranicama HEP-a, Hrvatskih voda i Južnog ogranka, na što javnost ima pravo, niti su unatoč obećanju na ljetošnjoj prezentaciji kod ličko-senjskog župana Ernesta Petryja ti dokumenti dostavljeni udruzi Prijatelji Gacke, što je potvrdio tajnik udruge Grga Kostelac.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

 

Izvor: vecernji.hr | Foto: unsplash.com

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Oznake
Back to top button
Close