DogađanjaLičko-senjska županija

Udruga kultura i edukacija iz Lovinca od 8. 7. do 31. 8. organizira niz kulturno-umjetničkih događanja

Treću godinu zaredom održavaju se i Lovinačke večeri performansa koje će na različitim lokacijama u prirodi ugostiti 5 umjetnika i umjetnica.

Ove godine gosti kroz formu performansa reflektiraju na današnjicu iz, i kroz perspektivu ruralnog, graničnog, decentraliziranog, prirodnog, ekološkog, neciviliziranog. Njihov se umjetnički rad kritički odnosi prema idejama i pojmovima progresivnog, tehnološkog, civilizacijskog, digitalnog, umjetnim inteligencijama te transhumanizmu.

Performansi se mogu popratiti uživo na dane datume, ili preko video zapisa koji će bit objavljeni na stranicama Udruge kultura i edukacija (www.uke.hr). Također će biti objavljeni i podcasti sa sudionicima LVP-a gdje možete pogledati razgovor o njihovom radu i odnosu prema ovogodišnjoj temi.

Program se provodi uz podršku Ministarstva kulture i Općine Lovinac.

Udruga kultura i edukacija UKE djeluje na području Like od 2015. godine te provodi kulturno-umjetničke projekte i projekte s mladima educirajući ih o permakulturi, održivosti i ekologiji.

8.7.2023., 18h, zaseok Rasoja.

Roberto Vodanović Čopor: „Neodoljiva tišina, zavodljiva samoća”

Roberto Vodanović Čopor je multimedijalni umjetnik istraživač. Intuitivno istražuje zvuk, riječ, sliku, pokret. Koje je naša pozicija u današnjem svijetu? Koliko nas urbano okruženje i suvremeni način života otuđuje od prirode i samim time od nas samih? Da li razumijemo prirodu, da li ju čujemo, da li ju vidimo, da li ju osjećamo? Ovo su neka od pitanja kojima Vodanović vodi svoj performans.

16.7.2023., 18 h, zaseok Rasoja.
Kruno Jošt: „Prirodna inteligencija – homage Ladislavu Galeti”.

Kruno Jošt magistrirao je na TransArt Institutu u Berlinu, pa preselio u ruralne krajeve pod Velebit kako bi kroz umjetnost istražio što je to suživot s prirodom te kako bi se odmaknuo od civilizacije i „života na traci”. U svojem performansu Prirodna inteligencija odaje homage Ladislavu Galeti, jednom od jakih utjecaja iz vremena studija na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Jošt predstavlja prirodnu inteligenciju kao antitezu umjetnoj koja je trenutno posvud aktualna tema.

29.7.2023., 17 h, Smokrić.
Robert Franciszty: „Chthulucene – triptih”.

Robert Franciszty se od 1986. godine bavi pjesništvom, slikarstvom, fotografijom i performansom. U svojim performansima i akcijama tematizira prava životinja, zaštitu prirode, urbanu ekologiju, ekofeminizam i ekoanarhizam pa će tako u triptih-performansu tematizirati razdoblje koje Donna J. Haraway određuje kao Chthulucene. Time sugerira doba kada će se nakon ekološke katastrofe okupiti sve izbjeglice (ljudske i ne-ljudske).

 31.7. – 9.8.2023., Rezidencijalni centar Rasoja.
Saša Živković: „Umjetnik u oporavku“.

Saša Živković diplomirao je 1998. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, član je HDLU-a Zagreb i LU “Lika“ Gospić, jedan je od osnivača udruge K.V.A.R.K. i galerije „K2“ u Križevcima. Živković će kroz transformativni performans „Umjetnik u oporavku“ istraživati relaciju između sebe i Prirode. Kroz maratonski performans u trajanju od 9 dana, Živković će u rezidencijalnom centru Rasoja (sastavni dio Centra za kreativna rješenja u Lovincu) komunicirati s biljkama, drvećem i životinjama čitajući im i meditirajući u njihovom okružju.

28.8.2023., 18 h, Rezidencijalni centar Rasoja.
Irena Boćkai: „FURSCREEN”.

Irena Boćkai je autorica i izvedbena umjetnica u polju performans kazališta i interdisciplinarnim i hibridnim umjetničkim projektima koji izvedbene umjetnosti dovode u relaciju s oblicima šireg društvenog i ekološkog djelovanja. Performans je nadahnut trenutkom susreta između golog filozofa J. Derride i njegovog krznenog mačka. Susret je to koji izaziva nelagodu koja može biti ublažena kada mačka, umjesto u svojoj stvarnoj formi, bude prikazana kao digitalni krzneni entitet (furscreen). Nelagoda možda potpuno izostaje, ali kako kaže autorica, referirajući se na Billyja Violu, „Životinja je onda ovdje samo elektronska slika koja izražava otuđenje između čovjeka i prirode.”

 31.8.2023., 12 h, Rezidencijalni centar Rasoja.
LVP podcast: razgovor sa Suzanom Marjanić i predstavljanje knjige „Umjetnost performansa i kinizam: izvedbena linija otpora” (HS AICA, Durieux, 2022).

Marjanić je Znanstvena je savjetnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, gdje su joj glavni interesi proučavanja teorije mita i rituala, kulturna i kritička animalistika te izvedbeni studiji. Za knjigu „Kronotop hrvatskoga performansa: od Travelera do danas” (Bijeli val, Institut za etnologiju i folkloristiku, Školska knjiga, 2014) dobitnica je Godišnje nagrade Hrvatske sekcije AICA i Državne nagrade za znanost. Objavila je šest autorskih knjiga, od kojih su tri posvećene umjetnosti performansa.

 

Izvor / Foto: PR

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close