DogađanjaEuropa

Što nas dijeli, a što spaja? Politička stajališta pred EU izbore

Da je EU jedan politički prostor, koja bi politička pitanja davala konsenzus, a koja bi najviše razjedinjavala stranke i birače?

Od 6. do 9. lipnja izbori za Europski parlament održavaju se zasebno u svih 27 država članica, a nacionalne stranke međusobno se natječu. Istraživački tim koji je razvio aplikaciju za savjetovanje pri glasovanju EU&I u Centru Robert Schuman, analizirao je najkonsenzualnija i polarizirajuća pitanja među strankama u EU-u i trendove koji proizlaze iz odgovora korisnika u testu.

O pobačaju, obrani i sigurnosti, vladavini prava i troškovima života
Unatoč polariziranom stajalištu koji se često prikazuje u medijima, studija pokazuje značajno slaganje oko nekoliko ključnih pitanja. Pravo na pobačaj zagovara nevjerojatnih 74% stranaka u EU-u koje se protive ograničenjima, što je mišljenje koje je do sada potvrdilo više od 80% korisnika EU&I. Ovo naglašava jasno odstupanje od spornih rasprava viđenih u drugim dijelovima svijeta, poput SAD-a.

Također se pojavio široki konsenzus oko obrambenih i sigurnosnih pitanja: više od 70% stranaka slaže se da EU treba ojačati svoju sigurnosnu i obrambenu politiku i podržati povećanje vojne potrošnje. Ovo stajalište odražava gotovo 80% korisnika koji podržavaju jačanje obrambene politike EU-a i 72% koji podržavaju vojnu pomoć Ukrajini. Snažna potpora Ukrajini za pridruživanje EU naglašava kolektivni odgovor na vanjske prijetnje.

Načelo demokratskog upravljanja također pokazuje visoko slaganje, s 85% korisnika i 68% stranaka, koje su imale mišljenje o ovom pitanju, podržavajući sankcije protiv država članica koje podrivaju vladavinu prava. To odražava zajedničku predanost održavanju demokratskih vrijednosti unutar EU-a.

Stranke se također slažu oko dva gospodarska pitanja koja su posljednjih godina bila vrlo relevantna: problemi s kojima se suočavaju europski poljoprivrednici i kriza troškova života, pri čemu 71% stranaka podržava zaštitu poljoprivrednika od vanjske konkurencije, a 70% odobrava državne intervencije za kontrolu rastućih troškova osnovnih roba. Dok je korisnička podrška nešto niža, oko 60%, ti problemi i dalje su prilično konsenzusni.

O moći veta, okolišu, lakim drogama i imigraciji

Ipak, nekoliko pitanja snažno dijeli stranke i glasače u EU. Pitanje koje izaziva najveće podjele je pravo veta pojedine države članice: 48% stranaka koje imaju mišljenje o tom pitanju je za to da države članice imaju manje prava veta, 50% je protiv toga. Dok su mnogi europski čelnici izrazili svoju užasnutost zbog slučajeva kada jedna država blokira neke ključne odluke u EU-u, još uvijek postoji vrlo veliko neslaganje oko ograničavanja takve ovlasti. Korisnici su slično podijeljeni, s najvećim udjelom odgovora ‘Nemam mišljenje’ jer se mnogi bore zauzeti stav o ovom pitanju.

Što se tiče politike zaštite okoliša, postoji neznatna većina stranaka i korisnika na ‘zelenoj strani’ u pitanjima kao što su promicanje javnog prijevoza kroz zelene poreze i podržavanje obnovljive energije, ali konkretnija politika – predložena zabrana prodaje automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem od 2035. – otkriva oštre podjele, pokazujući da je diskurs o klimatskim akcijama nasuprot gospodarskom utjecaju vrlo polariziran.

Legalizacija osobne upotrebe lakih droga pokazuje gotovo jednake podjele, s 48% stranaka za i 44% protiv. Korisnici imaju nešto veću podršku od 53%, što ukazuje na spornu raspravu o osobnim slobodama naspram regulatorne kontrole.

Kao što je i bilo za očekivati, imigracijska politika nastavlja se polarizirati, pri čemu 50% stranaka i 44% korisnika podržava strožu imigracijsku kontrolu, dok se 43% stranaka i gotovo 40% korisnika protivi takvim mjerama. Sustav obveznog preseljenja izbjeglica također dijeli mišljenja, iako je podrška korisnika nešto veća.

Ova analiza obuhvaća 274 političke stranke i 6 (irskih) neovisnih kandidata u 27 zemalja EU-a i prvih 150 000 korisnika alata EU&I. EU&I osmišljen je kako bi pomogao građanima da pronađu političku stranku koja najbolje odgovara njihovim preferencijama na izborima za Europski parlament 2024. Alat je razvila grupa od preko 150 europskih istraživača, a predvode ga Lorenzo Cicchi i Andres Reiljan.

Odricanje od odgovornosti: Uzorak korisnika aplikacije EU&I nije reprezentativan presjek građana EU-a i ne treba ga tako tumačiti.

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Back to top button
Close