Katehetski dan za vjeroučitelje Gospićko-senjske biskupije
Katehetski dan obilježen je 31. kolovoza 2024. u Gospiću. Prije svete mise u 10 sati, fra Kristian Radas vodio je pokorničko bogoslužje. Svetu misu predvodio je dijecezanski upravitelj Biskupije mons. Richard Pavlić zajedno sa preč. Mišelom Grgurićem, predstojnikom Katehetskog ureda preč. Nikolom Turkaljom, vlč. Lukom Blaževićem, vlč. Petrom Šporčić, vlč. Brunom Levaković i fra Kristanom Radom, dok su asistirali bogoslov Marko Butković i ministrant Mateo Devčić.
U propovijedi, mons. Richard osvrnuo se na liturgijska čitanja s naglaskom na darovane talente koji se spominju u Matejevu Evanđelju. Rekao je kako Bog daje darove, talente s obzirom na sposobnosti koje čovjek posjeduje. Usporedio je podjelu darova s milošću koju Bog dariva s obzirom na čovjekovu narav.
Gratia supponit naturam – milost pretpostavlja narav, milost narav usavršuje, tj. milost ne dokida narav nego ju usavršuje. Mons. Pavlić pojašnjavajući nauk Tome Akvinskog, pojasnio je kako Toma razlikuje dvije vrste milosti koje posvećuju primatelja. Gratia habitualis posvećuje osobu u njenom biću, dok je gratia actualis posvećuje osobe u njenom djelovanju. Te dvije milost zajedno nazivaju se gratia gratum faciens. „Milost koja nas posvećuje u našem biću i djelovanju, čini nas ugodnima Bogu“, rekao je mons. Richard.
Milost gratia gratis data (e) koja nam je dana za posvećivanje drugih jesu darovi, koje primamo besplatno i potpuno nezasluženo a koriste za posvećivanje drugih, nazivaju se karizme. Na tom tragu, mons. Richard rekao je kako i Evanđelje koje su vjeroučitelji slušali, govori o milosti koja se može umnažati. Tu se spomenuo Tominog nauka o zasluzi te pojasnio meritum de congruo, tj. kako je prikladno da Bog nagradi onoga koji djeluje u snazi vlastitih vrlina, primljenih sposobnosti i milosnih darova. Upravo se tu otkriva i jasnoća Isusove prispodobe o talentima. Svoju propovijed je završio govoreći o dva detalja Evanđeoske poruke koje nam mogu poslužiti kao utjeha. Prva utjeha je da se ne moramo zamarati velikim stvarima, tj. da se vjernici trude biti vjerni u malim stvarima, dok druga evanđeoska utjeha je kako se ne trebamo uspoređivati s drugima. Osim što nas uspoređivanje čini nesretnima, time možemo spriječiti razvijanje naših talenata. Bog nam je dao različite sposobnosti i talente i On sam želi da se trudimo sukladno primljenim darovima. Na kraju zaključio je stihovima Angelusa Silesiusa:
“Ruža cvate jer cvate; nema svoje “zašto”. Ne pita gleda li ju čovjek, ne pazi na se tašto.
Čovječe, budi ono što jesi! Kad svijet mine, slučaja nema; ostaješ ono što jesi, čovječji sine”!
Nakon svete mise, predstojnik Katehetskog Ureda, Nikola Turkalj i dijecezanski upravitelj podijelili u kanonske mandate novim vjeroučiteljima Gospićko-senjske biskupije, te su se svi zajedno uputili u Biskupski ordinarijat. Ondje je održano Prvo Županijsko Stručno vijeće koje je predvodila nova voditeljica ŽSV-a za vjeroučitelje: prof. vjeronauka, savjetnica u zvanju Gordana Bertović.
Prvo dio stručnog vijeće odnosio se na predavanje Marina Periša “Novi Direktorij za katehezu kao nadahnuće za Živu vatru”. U svom predavanju Marin je pokazao doprinos novog Direktorija pokretanju projekta “Živa vatra” koji ima za cilj unapređivanje priprave za sakrament potvrde. Nakon njega, radionicu su vodile dvije animatorice Salesiane koje su s vjeroučiteljima podijeljenim u grupama prošle konkretne primjere rješavanja situacija s mladima, te konkretnu primjenu igara i drugih aktivnosti iz novog priručnika Živa vatra. Drugi dio ŽSV-a odnosio se na predavanje vjeroučitelja Ane Volf i Marija Lončara. Video predavanjem prikazali su neke Biblijske metode u nastavi vjeronauka te kroz primjere rada sa svojim učenicima objasnili kako ih provesti, njihove ciljeve i reakcije samih učenika.
Katehetski dan završio je Izvješćem Katehetskog Ureda, zahvalom i poticajem vjeroučiteljima da ustraju u autentičnom životu u župnoj i školskoj zajednici.