Postanite interpretator baštine na tečaju u Seoskom domaćinstvu Butina na Velebitu!
U SURADNJI S TURISITIČKOM ZAJEDNICOM
Ukoliko želite postati interpretator baštine, objavljen je poziv zainteresiranima za sudjelovanje na tečaju za “Vodiča – interpretatora baštine” certificiranom od strane Europskog udruženja za interpretaciju baštine – Interpret Europe, koji organizira i sponzorira Turistička zajednica Grada Otočca u suradnji sa Seoskim domaćinstvom Butina iz Kutereva.
Tečaj je namijenjen :
- muzejskim vodičima
- djelatnicima parkova prirode
- turističkim vodičima
- tradicijskim obrtnicima
- vlasnicima OPG-ova i ugostiteljima
- članovima neprofitnih organizacija
- destinacijskom menadžmentu
- članovima folklornih i kulturnih društava
- iznajmljivačima smještaja
- svima onima koji imaju priliku osobno predstavljati kulturnu ili prirodnu baštinu posjetiteljima.
Radi se o tečaju koji ne nadomješta licencu za turističkog vodiča ili bilo koju drugu licencu prema važećim zakonskim propisima, već nudi dodatna znanja i vještine, kroz brojne vježbe i praktične zadatke, uključujući samostalnu pripremu interpretacijskih govora i tematskih šetnji.
Kroz čitav tečaj i svaku interaktivnu vježbu, koristiti će se lokalni prirodni i kulturni baštinski motivi te će se na taj način stvoriti preduvjet za nastanak novih lokalnih turističkih proizvoda
Osnova za organizaciju ovakvog tečaja organizatorima je bila činjenica da područje Gacke i cijele Like te Velebita obiluje prirodnim ljepotama i bogatom kulturnom baštinom koje tek čekaju da budu ispričane drugima.
„Suočeni sa suvremenim tokovima današnjice očuvanje prirodne i kulturne baštine predstavlja pravi izazov za društvo. Na sreću, jedan od načina putem kojeg možemo očuvati i popularizirati baštinske vrijednosti je njezina valorizacija kroz turizam. Ovakav pristup stvara dodatan sadržaj za goste, poboljšava ekonomsku sliku i njeguje baštinu.“ – Viktorija Rogić, direktorica TZ Grada Otočca
Neki od primjera tura proizašli iz tečaja koji su održali licencirani treneri Europskog udruženja za interpretaciju baštine su: Kameni čuvari Šibenika, Ruta bajke (Ogulin), Opsjednuti Zagreb i Uspavani Zmaj (Secret Zagreb), Šetnja s divicom Margaretom (Bakar)
Ovo je prilika svim zainteresiranima da kroz timski rad sa ostalim lokalnim dionicima u turizmu nauče konkretne alate i tehnike pomoću kojih će kreirati dodatan sadržaj za goste, oživiti baštinske priče, voditi interpretacijske ture, usavršiti komunikacijske vještine i stvoriti dodatan prihod u turizmu.
Osnovne informacije o održavanju tečaja:
Lokacija: Seosko domaćinstvo Butina, Kuterevo
Trenerica: Ivana Jagić Boljat, magistra muzeologije i upravljanja baštinom, te magistra poslovne ekonomije specijalizirana za turizam. Ivana je također licencirana trenerica Europskog udruženja za interpretaciju baštine, a o samoj udruzi možete pročitati više na linku.
- Prvi dio tečaja 26.-27.10.2024.
- Drugi dio tečaja -10.11.2024.
- Treći dio tečaja 16.11.2024.
- Dodatna radionica 17.11.2024., na temu „Osnaživanje lokalne zajednice kroz razvoj baštinskog proizvoda”.
Tečaj će održati navedene dane u periodu 08:00-17:00 h, sa jednom pauzom dnevno za ručak i 2 pauze dnevno za kavu.
Kotizacija za sudjelovanje na tečaju iznosi 125,00 EUR za prijave do 15.09.2024., te 140,00 EUR za prijave nakon 15.09.2024.
*U cijenu kotizacije ulaze: 5-dnevni certificirani tečaj, 1 dodatna radionica, ručak i dva coffee break-a tijekom svih 5 dana trajanja tečaja i dodatne radionice. **U iznos kotizacije nije uključeno individualno članstvo u udruzi Interpret Europe, koje je uvjet za sudjelovanje na tečaju. Redovna cijena godišnje članarine iznosi 45 eura, a za prvu godinu članstva, uz primjenu koda ENTRY2024 ostvaruje se popust od 25%.
Svi zainteresirani svoje prijave mogu do 15.10.2024. podnijeti putem linka https://forms.gle/GPya6m2oNcAJQ48o9.
Broj mjesta je ograničen na 16 polaznika, pa Vas organizatori pozivaju da svoju prijavu podnesete na vrijeme.
U slučaju potrebe za dodatnim pojašnjenjima na raspolaganju Vam stoje:
Ivana | [email protected] | +385 95 50 63 681
Maja | [email protected] | +385 95 39 35 085
Viktorija | [email protected] | +385 99 216 5421
Izvor / Foto: PR