Vijesti

5 savjeta za dobar roštilj

Ima nešto u tom mirisu dima i pečenog mesa što izaziva zazubice i poziva na okupljanje oko vatre.


Za sve je “kriv” predak iz špilje kojem je komad mesa pao u vatru i koji je tako udario temelje načinu pripreme koji ne poznaje granice i svuda u svijetu podrazumijeva druženje oko dobrog zalogaja.

Roštiljada je prava prilika za druženje oko žara te pripetavanje kako što treba pripremati, kada i koliko peći. Sezona se otvara, dakako, već ovaj vikend.

Znalci roštilja i oni koji to tek planiraju postati već su naveliko unabavi mesa jer, ma koliko se jednostavno činilo, i meso koje se peče na žaru ili vulkanskom kamenju zahtijeva pripremu.

Idealno bi bilo da odleži, dakako u kontroliranim uvjetima, no malo tko to ima kod kuće. Goran Brnčić, chef u OXBO Urban Bar & Grillu hotela Double Tree Hilton u Zagrebu, prenio nam je nekoliko savjeta koji će dobro doći majstorima amaterima:

– Meso koje birate za pečenje na roštilju ne smije biti krto, zato jevratina, k tome lijepo prošarana masnijim dijelovima, idealna. Uz nju bih za prijatelje pripremio pljeskavice s ribanim sirom, npr. gaudom i sitno kosanim špekom. Svakako ih pripremite dan prije, razdvojite folijom i ostavite u frižideru.

S kobasicom ne griješite

Kobasice su uvijek dobar izbor, a za roštilj birajte one malo pikantnije – savjetuje chef Brnčić.

Dodaje kako na roštiljima uvijek ima djece koja vole pileća krilca te ražnjiće od piletine i povrća koje je jednostavno pripremiti.

– Odabir mesa tek je prvi korak, a slijedi ga mariniranje. Osobno sam ljubitelj suhih marinada koje pripremam tako da pomiješam omiljene začine i meso uvaljam u njih. Tako nema viška ulja koje se cijedi i nepotrebno masti meso. Kobasice i pljeskavicene treba marinirati, no povrće i piletinu za ražnjiće svakako treba jer je to poprilično suho meso.

Što god spremali, važno je da barem sat vremena prije pečenja ostavite na sobnoj temperaturi da ‘dođe k sebi’. Nema prave formule ni minutaže za pečenje steaka, sve je u intuiciji – kaže chef Brnčić. I prepoznavanje trenutka kada je meso pečeno i traži okretanje svodi se na osjećaj.

Iznenadite vegetarijance

No kako se među ljubiteljima mesa vegetarijanci ne bi osjećali zakinutima, na jelovnik za otvaranje sezone roštilja uvrstite i nešto po njihovu ukusu. Želite li se posebno potruditi, složite ražnjiće od povrća s tofuom, ispecite povrće koje ste posolili da pusti vodu i ne štedite na umacima.

Umaci su posebna priča i mogu podići i najjednostavniji roštilj, pa čak i ako ne uspije baš kao ste očekivali – kaže chef Brnčić. Predlaže ‘vatrogasnu mjeru’ koja će spasiti svaku pogrešku, a dobro pečenom mesu biti kruna. – Vrlo je jednostavno napraviti barbeque umak tako da pomiješajte kečap, senf, sitno sjeckani luk, malo tabasca (a za hrabrije malo više), sjeckani peršin i med. Sve dobro izmiješajte. Savjetujem vam itzatziki umak koji možete napraviti vrlo brzo, a lagan je i osvježavajući. Naribajte svježi krastavac, nježno ga stisnite da pusti višak vode pa pomiješajte s kiselim vrhnjem, malo soli i sitno sjeckanim češnjakom. Obilno dodajte nasjeckane metvice.

U slast!


Tekst: večernji.hr

 

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close