S današnjim naglim razvitkom VR tehnologija, virtualne naočale na tržištu postaju sve dostupnije. Od najpoznatijih Meta Quest 2, pa do onih malo manje poznatih poput HP Reverba, u ovom članku napravit ćemo kratak pregled danas dostupnih VR naočala. Započet ćemo priču s možda najpoznatijim VR naočalama koje su danas dostupne na tržištu.
Meta Quest 2
Riječ je o naočalama koje, za razliku od većine ostalih, rade samostalno. Drugim riječima, ne trebate dodatno ulagati u skupa gaming računala koja mogu pokrenuti VR naočale, već Quest 2 samo stavite na glavu i spremni ste za akciju. Upravo ova samostalnost pruža poprilično velik stupanj slobode kod korištenja. Još jedna velika prednost Questa 2 je upravo u tome što nema nikakvih žica u koje biste se mogli zaplesti dok ga koristite. Više pronađite na linku Virtualna stvarnost.
Valve Index
Do sada ste već vjerojatno čuli za Valve Index. Za one koji nisu, radi se u jednom od najimpresivnijih VR naočala koje su trenutno dostupne na tržištu. Iako je lansiran 2019., i dalje je riječ o vrlo snažnim, high-end VR naočalama. Više o Valveu na Virtualna stvarnost.
HP Reverb G2
HP Reverb G2 su VR naočale koje su nastale suradnjom Microsofta i Valvea. Reverb radi na Windows Mixed Reality (WMR) platformi – platforma koju je Microsoft predstavio kao dio Windowsa 10 i 11, a koja služi za postizanje VR i MR iskustava pomoću kompatibilnih VR naočala.
PlayStation VR
Iako je PlayStation VR (ili skraćeno PSVR) izašao još 2016. za PS4, ove VR naočale su i danas prilično popularne među VR entuzijastima. Iako je za njihov rad potrebna PlayStation konzola, oni koji već koriste PlayStation i dio su Sonyjevog ekosustava, mogu si nabavkom PSVR-a otvoriti mnoge nove mogućnosti. Na PSVR-u se mogu zaigrati mnoge eksperimentalne i akcijske igre koje su ekskluzivne za PlayStation.