Završni korak sanacije nevremena: Hrvatske šume pokrenule sadnju hrasta lužnjaka
Razorno nevrijeme koje je zahvatilo cijelu županiju i sve šumarije 19. i 21. srpnja 2023. godine ostavilo je dubok trag na području šuma Uprave šuma podružnice Vinkovci (UŠP Vinkovci).
Razmjeri štete prema interpretaciji podataka sa satelitskih snimaka pokazuju da je ukupna drvna zaliha oštećenih stabala skoro 2,7 milijuna m3 na površini od blizu 62.400 ha. Do sada je doznačeno (izmjereno, evidentirano i obilježeno za sječu) oko 900.000 m3, a prema podatcima izmjere na terenu može se zaključiti da će ukupna šteta vjerojatno biti još veća od procijenjenih 2,7 milijuna m3.
“Nevrijeme koje je zahvatilo naše šumske resurse ostavilo je duboke tragove i ozbiljne posljedice na ekosustav. Stabla su pretrpjela ozbiljne deformacije, sastojine su narušene, a šumsko tlo je pretrpjelo znatna oštećenja. Sad se suočavamo s izazovom obnove i sanacije šuma, procesom koji će zahtijevati stručnost i suradnju svih dionika – od šumskih stručnjaka i znanstvenika do lokalne zajednice. Naš cilj je sustavno obnavljati oštećena šumska područja i vratiti šumski ekosustav u ravnotežu”, izjavio je član Uprave Hrvatskih šuma, Ante Sabljić.
S ciljem obnove i revitalizacije pogođenih područja, UŠP Vinkovci je pokrenula sadnju sadnica hrasta lužnjaka kao završni korak sanacije u odsjecima 39d i 39e u gospodarskoj jedinici Slavir.
„U sanaciji polomljenih i izvaljenih stabala koristili smo između ostalog i strojnu sječu s pomoću harvestera. Po dovršetku sječe izrađeni su i iz šume izvezeni drvni sortimenti, a zatim su izvaljeni panjevi bagerom vraćeni u prvobitni položaj. Nakon toga, traktorskom je frezom napravljena priprema za sadnju biljaka i sadnja je u tijeku. Na sličan način bit će pripremljen i saniran te obnovljen cijeli ovaj šumski kompleks, a i brojni drugi stradali dijelovi šume. Obnova će se negdje provoditi sjetvom žira, drugdje sadnjom sadnica, ali mora biti napravljena u svim sastojinama gdje je preostalih stabala toliko malo da više ne tvore šumu. Bit će to vrlo opsežan, zahtjevan, skup i dugotrajan proces, ali nužan da se iznova podignu kvalitetne šume, kakve su bile prije olujnoga vjetra“, objasnio je član Uprave Hrvatskih šuma, Ante Sabljić.
Površina kojom gospodari UŠP Vinkovci iznosi oko 70 tisuća hektara i podijeljena je na 28 gospodarskih jedinica s drvnom zalihom od blizu 21 milijun m3, od čega 64 % čini hrast lužnjak, 11 % poljski jasen, 10 % obični grab i ostale vrste 15 % . Godišnji prirast drvne mase je oko 500 tisuća m3, a godišnji prosječni etat (drvna zaliha koja se posiječe) oko 465.000 m3.
Uprava šuma podružnica Vinkovci jedna je od 17 podružnica koja djeluje u sastavu društva Hrvatske šume, društvo s ograničenom odgovornošću, a prostire se na istočnom dijelu Republike Hrvatske, u porječju Dunava i Save što je definira kao područje nizinskih šuma hrasta lužnjaka i poljskoga jasena. Smještena je najvećim dijelom na području Vukovarsko-srijemske županije, a tek manjim dijelom na području Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije.
Izvor / Foto: Hrvatske šume