Vijesti

Zašto je dobro da dijete provodi vrijeme s bakom i djedom?

Druženje i kontakt s bakom i djedom ima potencijal da se razvije u privržen i emocionalno pozitivno ispunjen odnos koji djeci može donijeti brojne prednosti. Kakva je uloga bake i djeda u odgoju djeteta, zašto taj odnos može biti produktivan i koristan, te koje zamke se kriju u međugeneracijskom odnosu za portal Zadovoljna otkriva Mia Roje, psihologinja Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba


Istraživanja su pokazala kako djeca koja provode više vremena s bakom i djedom bolje prihvaćaju pojam starenja i shvaćaju kako je ono nužna realnost. Osim toga, u kasnijoj dobi dobna diskriminacija kod takve djece neće biti toliko izražena.

Uloga bake i djeda u djetetovom životu jako je važna. Kvalitetan odnos s djedom i bakom je najsnažnija i najintenzivnija emocionalna veza koju djeca razvijaju nakon one prve, prema roditeljima, a prednosti koju će djeca dobiti iz takvog odnosa gdje je prisutan generacijski jaz su višestruke.

1. Uče unuke važnosti obiteljskih veza i obiteljske privrženosti

Djedovi i bake čuvaju obiteljsku tradiciju pričajući priče o svom djetinjstvu, djetinjstvu svoje djece, ali i običajima i kulturi iz njihova vremena. Naime, bake i djedovi imaju bogato iskustvo, a priče o tome kako se živjelo nekad i mudri savjeti imat će pozitivan efekt jer djeca imaju dobru mogućnost razviti se u zdrave, odrasle osobe koje cijene obiteljske veze. Dijete uz to širi svoje znanje i sliku svijeta.

Vrijeme provedeno s bakom i djedom uči djecu važnosti obiteljskih veza i doprinosi osjećaju pripadanja djeteta u širu zajednicu. Time pozitivno djeluju na djetetov razvoj, ističe psihologinja Maja Roje.

2. Roditelji imaju najviše povjerenja u “baka-servis”

Pravo je bogatstvo kada dijete možemo povjeriti svojim roditeljima koji će im pružiti mnogo ljubavi i skrbi. Uvijek raspoloživa “usluga” čuvanja i odgajanja djeteta koja je odlična pomoć svakom roditelju, a pogotovo oko novorođene bebe, uvijek je na obostrano zadovoljstvo.

Bake i djedovi mogu biti mentori, savjetnici, prijatelji za igru ili obiteljski povjesničari kada se druže s unucima. Oni imaju pozitivan učinak na svoje unuke, a ta pozitivna emocionalna veza koja postoji znatno umanje simptome tjeskobe i depresije, stoga je potrebno poticati te odnose kada god se ukaže prilika.

Popularno nazvane “baka-servis”, roditeljima su upravo njihovi roditelji često najpouzdanije osoba kojima će prvima ostavljati svoje dijete na čuvanje. Čak i kad bake i djedovi žive daleko od unučadi, dobro je poticati njihove kontakte, u čemu nam danas uvelike mogu pomoći suvremene tehnologije i društvene mreže, ističe Roje.

 

Više na Zadovoljna

 

Foto: pexels

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close