Šumarstvo

Zabilježio je svako stablo pored Plitvičkih jezera: Najstariji hrvatski šumar proslavio 100. rođendan

U vijećnici Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu održana je proslava 100. rođendana najstarijeg živućega šumara u Hrvatskoj Petra Prebježića, piše green.hr.


Gospodin Petar ostat će zapamćen po jedino održivoj recepturi za pošumljavanje jer je u svojim krugovima poznat kao najbolji poznavatelj Čorkove prašume/uvale gdje je zabilježio baš svako stablo pored Plitvičkih jezera, čak i ona koja su pala, a i granje – i to u vrijeme kad nije bilo umjetne inteligencije ili dodatne tehnologije.

Prašuma Čorkova uvala nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Nacionalnog Parka Plitvička jezera, na nadmorskoj visini 860 do 1028 m, u zoni bukovo-jelovih šuma. Prostire se na površini od 84 ha. Predstavlja sekundarnu prašumu – razvoj bez ili s neznatnim utjecajem čovjeka. Kako se životni procesi odvijaju nesmetano u njoj su prisutni svi razvojni stadiji svih sastavnica prašumskog ekosustava.

Petar je Čorkovu uvalu snimao od 1957. te je sa svojim kolegama i suradnicima pedantno bilježio položaj svakog stabla, debla i grana što je za šumarsku znanost od presudne važnosti. Rijetke su prašume u Europi, a Čorkova je uvala posebno zahvaljujući Petru Prebježiću, sjajan primjer kako najsitniji detalji mogu oblikovati šumarsku znanost.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

 

Foto: Lika Club, Josip Durdov

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close