Uvodi se europski SOS za lijekove: Ako u Hrvatskoj fali lijek, a u Berlinu ga ima, odmah se šalju zalihe
NOVI AKT
Pandemija korone suočila je Europu s nizom problema proizašlih iz činjenice da je “stara dama” desetljećima zdušno radila na urušavanju vlastite farmaceutske industrije oslanjajući se, poglavito kad je riječ o sirovinama, na Aziju.
Koliko je to bilo kratkovidno pokazale su sve češće nestašice lijekova u zemljama EU, čak i onih osnovnih poput antibiotika.
Ne bi li se smanjila šteta i osigurala opskrba te izbjegle nestašice, Europska komisija donijela je i nedavno niz mjera pa su tako primjerice HERA (povjerenstvo za pripravnost i odgovor na zdravstvene krize) i EMA (Europska agencija za lijekove) utvrdili koji su to ključni antibiotici za koje se na početku zime predviđa rizik od nestašice.
Očekuje se pokretanje Europskog dobrovoljnog mehanizma solidarnosti za lijekove putem kojeg će država članica signalizirati da joj je potreban određeni lijek, a ostale joj potom trebaju ponuditi lijekove iz svojih zaliha. Također, do kraja ove godine izradit će se popis “kritičnih lijekova”, što će biti prvi korak u analizi lanca opskrbe određenim lijekovima koji će se dovršiti do kraja travnja iduće godine, a što će biti temelj za nove potrebne mjere.
Namjerava se osnovati savez za kritične lijekove, koji bi trebao početi raditi iduće godine. On bi bio stup industrijske proizvodnje u europskoj zdravstvenoj uniji, a njime će se nacionalnim tijelima, industriji, predstavnicima civilnog društva, Komisiji i agencijama EU omogućiti da na razini Unije koordiniraju djelovanje protiv nestašica lijekova i uklone slabosti u lancu opskrbe.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Izvor: jutarnji.hr | Foto: Likaclub