Poljoprivreda

Šuga je velika prijetnja hrvatskom ovčarstvu, kako ju prepoznati i kontrolirati?

Šugu ovaca uzrokuje parazitska grinja Psoroptes ovis, koja živi na površini kože i hrani se limfom.


Infestacije ovim ektoparazitom su velika briga za dobrobit ovaca jer mogu biti iscrpljujuće i s visokim postotkom zaraženih životinja. Smrtni ishodi mogu nastupiti zbog gubitka kondicije, pothranjenosti, sekundarnih infekcija i hipotermije.

Psoroptes ovis je vidljiva golim okom jer je prosječno velika nekoliko mm. Cijeli razvoj se odvija na površini kože, iako izvan ovce može zadržati vitalnost i biti sposobna za zarazu čak dva tjedna. Ima podataka o preživljavanju i do dvije godine. Osim ličinki, razvija se preko stadija nimfi koje se ne hrane što i predstavlja problem u kontroli bolesti s injekcijskim pripravcima. Razvoj joj je vrlo kratak i traje svega dva tjedna.

Prenose se kontaktom i to s ovce na ovcu, ali i vunom i krastama koje se mogu zadržati na ogradi, bodljikavoj žici, trnju i grmlju. Mogu se prenijeti i priborom za šišanje te odjećom na kojoj su zaostale kraste i vuna.

Razdoblje od zaraze do prvih znakova traje od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci u prirodno zaraženih ovaca. Na početku zaraze, kada je prisutan mali broj grinja, ne postoje značajniji znakovi. Međutim, unutar sljedeća dva mjeseca uzročnici će se umnožiti i oštećenja kože će se proširiti. Sa svojim usnim aparatom probijaju kožu kako bi se uglavnom hranile limfom i tkivnim sokovima. Pri tome nastaje manje crvenilo kože i žuto narančasta obojenost vune u blizini kože kao i žućkasti gnojni prištići, a potom žućkaste kraste. Promijenjeno runo ćemo prepoznati po tome što je vlažno i mutno. Nastale kraste se mogu lako odvojiti od kože.

Po sumnji, neophodno je najhitnije pozvati veterinara koji će dokazati grinju mikroskopskom pretragom opsežnih strugotina kože s krastama i runom na rubovima kožnih promjena.

Kako spriječiti širenje zaraze? Nastambe, oprema, pašnjak se treba smatrati kontaminiranima najmanje 17 dana nakon uklanjanja zaraženih ovaca. Također je važno promijeniti odjeću kada se krećemo među stadima. Najbolja praksa za prevenciju zaraze na farmi je uspostaviti karantenu i liječiti sve životinje koje dolaze tri tjedna prije miješanja s drugim ovcama na farmi. Također se preporučuje postavljanje i održavanje prikladne ograde, dezinfekcija vozila i opreme te redovito promatranje ponašanja ovaca. Šišanje može zaustaviti napredovanje šuge jer se uklanjanjem runa grinje izlažu suncu i  isušivanju.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

 

Izvor: agroklub.com | Foto: Josip Durdov

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close