Što jesti u Lici? Evo koja jela preporučuje Taste Atlas, donosimo i ocjene korisnika
U listopadu 2018. godine osnivač portala Index.hr Matija Babić pokrenuo je TasteAtlas – prvi svjetski atlas hrane koji korisnicima pomaže pronaći lokalna jela diljem svijeta.
Sva jela i namirnice ukratko su predstavljeni, navode se područja u kojima se pripremaju, kratki recepti te restorani u kojima ih možete kušati. Na stranici je predstavljeno više od 9,000 jela, pića i namirnica iz cijelog svijeta, a svoje “adute” ima i Ličko-senjska županija.
Istražili smo kako je Lika predstavljena u ovom projektu, koja sva tradicionalna jela iz primorskog i kontinentalnog dijela županije preporučuje Taste atlas te što kažu ocjene i recenzije korisnika.
Kada govorimo o kontinentalnom dijelu županije, najpoznatija lička namirnica je svakako lički krumpir. Lički krumpir je dobio svoje mjesto i na Taste atlasu koji navodi da se “razlikuje od ostalih po tome što sadrži veći postotak suhe tvari. To znači da ova sorta krumpira sadrži više škroba, vitamina, minerala i vlakana”.
Lički krumpir dobio je solidnu ocjenu 3.9, a jedan korisnik je napisao da “Nije bolji od drugih vrsta krumpira”.
Ova namirnica glavni je sastojak ličkih polica, jednostavnog jela koje je često opisivano kao obrok siromaha.
“Mogu se jesti kao samostalno jelo ili kao prilog, a najpopularnija varijanta polica dolazi s tankim komadima slanine koji se stavljaju na krumpir pred kraj pečenja”, piše Taste atlas.
Ličke police su dobile visoku ocjenu 4,3, a jedan korisnik je napisao da su “Izvrsne za snježne zimske dane.”
Taste atlas navodi da su police idealni prilog kupusu sa suhim mesom, još jednom tipičnom zimskom jelu koje se priprema u Lici, a koje su korisnici ocijenili s ocjenom 3.6.
Osim kupusa s mesom, među tipičnim ličkim mesna jelima na Taste atlasu se nalazi i lička janjetina, meso janjadi ličke pramenke, te dželadija ili hladetina – želatinasta smjesa koja nastaje kuhanjem svinjskih nogu, ušiju, repa, kože i glave.
“Dželadija se uvijek poslužuje hladna, po mogućnosti s debelim kriškama kruha ili pečenim ličkim krumpirom sa strane. U prošlosti je ovo bio popularan obrok siromaha, ali danas se rijetko konzumira”, navodi Taste Atlas.
Od ličkih jela “na žlicu”, Taste Atlas je uvrstio ličku juhu – “krepku juhu s janjetinom ili teletinom, krumpirom, gljivama, lukom i raznim korjenastim povrćem” te lički lonac – “ukusni gulaš koji kombinira komade mesa poput ovčetine, janjetine ili govedine s raznim povrćem koje uključuje velike komade kupusa, krumpira, luka, mrkve ili korijena peršina.”
“Izbor mesa i povrća oslanja se na tradicionalne sastojke ovog područja, a cijelo varivo predstavlja obilan, štedljiv obrok namijenjen prehrani cijele obitelji”, piše Taste atlas.
Tu su i dva veoma jednostavna jela koja potječu s područja rijeke Gacke – juva od palente koja se priprema od vode, soli, ulja i kukuruznog brašna te čepurke na plevu – klobuci gljiva pripremljeni na ploči štednjaka.
“Svaka gljiva začini se s malo soli, a zatim se ostave kuhati na štednjaku dok se svaka gljiva ne napuni vlastitim sokovima na vrhu. Ove se gljive mogu jesti takve kakve jesu, ali čine i ukusan prilog”, navodi Taste atlas.
“Najbolji sir na svijetu”
Od mliječnih proizvoda Liku na Taste atlasu predstavljaju basa – “mekani sir kremaste teksture,koji se može koristiti i kao namaz ili kao dodatak mesnim prerađevinama ili pečenom krumpiru” te škripavac – sir izrađen od svježeg kravljeg mlijeka koji se odlikuje svježom aromom i mekom, gumastom teksturom.
“Sir je dobio ime po hrvatskoj riječi za “škripav” jer kad ga zagrizete proizvede prepoznatljiv zvuk. Preporuča se jesti ga samostalno, s nekoliko kriški domaćeg kruha, iako sir također može biti na roštilju za pravi gurmanski doživljaj”, navodi Taste Atlas.
Korisnicima Taste atlasa sir škripavac se veoma svidio, ocijenili su ga visokom ocjenom 4.3, a neki od komentara su sljedeći: “Nevjerojatan sir, moja omiljena delicija iz Like”, “Najbolji sir na svijetu!”, “Malo slano, ali izvrsno”.
Među tipične predstavnike kontinentalne ličke kuhinje Taste Atlas je uvrstio i ličku pogaču sa sirom te masnicu.
“Masnica je tipičan predstavnik ličke kuhinje, pita koja se sastoji od brašna, vode, soli i šećera. Tijesto se obično puni kombinacijom svježeg kravljeg sira, kiselog vrhnja i jaja. Postoje dvije osnovne vrste masnice – kisela masnica napravljena od sitnog kvasca, i maslenica, koja ne sadrži kvasac”, navodi Taste atlas.
Hobotnica “na novaljski” predstavlja Novalju
Najpopularniji proizvod primorskog dijela Ličko-senjske županije na Taste Atlasu je paški sir – tvrdi sir koji se proizvodi od mlijeka paške ovce, a donose i nekoliko savjeta o posluživanju sira:
Sir se preporučuje poslužiti na sobnoj temperaturi, narezan na trokute. Spojite ga s voćnim džemovima, maslinovim uljem, medom od divljeg cvijeta, inćunima, kriškama pršuta, grožđem ili paškim bubicama (malim lokalnim kruščićima), ali “nemojte ga koristiti u sendvičima”, kako kažu mještani.
“Best cheesee in the world”, Ako niste probali, propuštate”, “mmmmm…” – kažu komentari oduševljenih korisnika koji su paškom siru dali ocjenu 4.6.
Kao tradicionalno Novaljsko jelo na Taste atlasu je predstavljena hobotnica “na novaljski” – jelo napravljeno kombinacijom hobotnice, krumpira, maslinovog ulja, češnjaka, peršina i začina.
“Hobotnica se kuha u kipućoj vodi, a voda se ne smije soliti jer će hobotnica postati žilava”, savjetuje Taste atlas.
Poznata paška janjetina je na Taste atlasu je dobila ocjenu 4.4, a jedan korisnik je u recenziji napisao: “Najbolja janjetina ikad!”
“Ovo je meso izuzetno nježno i sočno, vrlo nježnog okusa. Aromatično samoniklo bilje, poput ružmarina i kadulje, koje raste na otoku, daje mu prepoznatljiv okus”, piše Taste atlas.
Na Taste Atlasu je predstavljena i janjetina na gradele.
“Komadi mesa se pažljivo preokreću tijekom postupka pečenja kako bi se spriječilo njihovo isušivanje. Ova se delicija obično priprema od mesa nešto starije paške janjadi, a tradicionalno se radi za Uskrs“, piše Taste atlas.
Među tradicionalne specijalitete otoka Paga je uvrštena paška skuta, paški baškotin te paška sol. Paška sol je na Atlasu zaslužila ocjenu 3.7, a jedan komentar kaže: “Čini svako hrvatsko jelo boljim!”
Što mislite o tradicionalnoj ličkoj hrani predstavljenoj na stranici Taste atlas? Koja vam je delicija najdraža i biste li još koju namirnicu ili jelo dodali na ovaj popis? Pišite nam u komentare!
Foto: Lika Club, Josip Durdov, Wikipedia