Vijesti

Nacionalni parkovi na udaru ekstremne klime

Osim klimatskih promjena koje već godinama pokazuju učinak svog djelovanja, zaštitari prirode nose se i s izazovima vremenskih (ne)prilika koje pred njih stavlja svaka godina.


Sve češće izraženi vremenski ekstremi, obilna kišna razdoblja u prvoj polovici godine, pa onda oluje i snažan vjetar u srpnju te poplave u kolovozu, utječu na čitavu prirodu. Dobra je stvar u kišnoj godini kakva je bila ova, kažu na Plitvicama, što a zbog silnih kiša ovoga ljeta veličanstveni veliki slap nije ostao bez vode!

– Srećom, olujnog nevremena, koje bi prouzročilo rušenje stabala, pijavica i poplava na Plitvičkim jezerima, ako gledamo Nacionalni park, nije bilo. Zbog jačih oborina, naravno, narasli bi vodotoci poput rječice koja utječe u jezero Kozjak ili potoka Plitvice koji donosi vodu na veliki slap, ali većih poplava nije bilo. Izdašniji su po količini vode bili i vodotoci Bijele i Crne rijeke, glavni tokovi koji napajaju jezerski sustav odnosno utječu u Prošćansko jezero kao jedan vodotok nazvan Matica – kažu u NP Plitvice. Dodaju i da su visoke temperature zraka zabilježene jednako kao i drugdje u Hrvatskoj, ali da bi mogli govoriti o nekim mogućim razlikama u odnosu na prijašnje godine, čekaju kraj ljeta i analizu uz pomoć podataka Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Zasad ne postoji neki razvijeni plan prilagodbi na klimatske ekstreme koji bi za Nacionalni park Plitvička jezera bio drukčiji od bilo kakvih nacionalnih strategija ublažavanja i prilagodbi na klimatske promjene.

Klimatske promjene uvelike su zahvatile i Rastoke i NP Krku.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

 

Izvor: vecernji.hr | Foto: pixabay.com

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close