Godine 1439. umro je kralj Albreht Habsburg te se diljem Hrvatske i Ugarske vode borbe za nasljedstvo prijestolja. Uz kraljicu udovicu Elizabetu pristali su moćni grofovi Celjski s vojskovođom Ivanom Vitovcem, a vojsku poljskog kralja Vladislava Jagelovića vodi Stjepan Banić Lendavski.
Dvije su se vojske sukobile kod Samobora na Pepelnicu 1. ožujka 1441. godine, a žestoka borba završila je Vitovčevom pobjedom, koji je zarobio vojskovođu Banića i priskrbio znatan plijen.
U čast ovog povijesnog događaja, prva nedjelja ožujka rezervirana je za oživljavanje bitke kod Samobora, koja se prema Celjskim kronikama i drugim izvorima, zbila nedaleko Save, na području današnjeg Domaslovca. U sklopu manifestacije organizira se i srednjovjekovni sajam. Na njemu se predstavljaju majstori starih zanata, sve od klobučara, košaraša, krušarica, travara, medičara i kovača, do coprija, viteške opreme i proizvoda od drva, uz obaveznog notara koji će izdavati svjedočanstva o sudjelovanju na bitci. Nakon njezina završetka slijedi gozba i veselica, uz srednjovjekovnu kašu i druge specijalitete. Bitka kod Samobora postala je manifestacija koja je s vremenom prerasla u povijesno-turističku atrakciju koju danas pohode tisuće posjetitelja iz okolice i inozemstva.
Organizatori ovog povijesnog spektakla su grad Samobor, samoborska Turistička zajednica, Udruge Vitezovi zelingradski, samoborska udruga Oživljena povijest i Samoborski muzej.
Foto: Danijel Pavelić – G.M.D. Foto