Vijesti

FACEBOOK prisiljava korisnike na korištenje MESSENGER aplikacije

Facebookova odluka da ukloni mogućnost slanja i primanja poruke iz izvorne Facebook aplikacije nije najbolje odjeknula u javnosti – što zbog činjenice da ih društvena mjera na taj način “tjera” na preuzimanje posebne Messenger aplikacije za stavku koja je dobro funkcionirala i bez nje, a što zbog podugačkog popisa dopuštenja koje aplikacija traži. To je sve za vaše dobro, objašnjava Facebook u posebnoj poruci koju je počeo slati korisnicima.

Gašenje mogućnosti slanja poruka iz Facebook aplikacije odmah je prouzročilo val nezadovoljstva, a neki su se mediji i raspisali o tome kako bi aplikaciju zbog previše dopuštenja koja traži trebalo u potpunosti zaobići.

Među dopuštenjima su mogućnost da aplikacija ima pristup spajanju na mrežu, može koristiti telefon i SMS, snimati slike, video i audio snimke u bilo koje vrijeme, imati pristup vašem popisu poziva kao i kontaktnim podacima, koje usput budi rečeno može i modificirati, kao i vaš kalendar, a želi i pregled nad vašim “povjerljivim informacijama”, koje god one bile, te emailovima, računima i aplikacijama koje koristite preko telefona na kojem je instalirana.

Sve u svemu, podugačak popis zahtjeva na koji pristajete, ali to nije tako strašo, tvrdi Facebook u poruci “Messenger: Myths vs. Facts” (mitovi naspram činjenica) koja se nekim korisnicima počela prikazivati u Facebookovoj aplikaciji.

Kliknete li na “Learn More” kako biste razriješili misteriju svih tih silnih dopuštenja za jednu aplikaciju koja služi dotipkavanju s prijateljima, odvest će vas na ovu stranicu gdje objašnjava kako aplikacija treba dopuštenja kako bi ispunila svoju svetu dužnost:

Kao i većina drugih aplikacija, tražimo dopuštenje za određene funkcionalnosti, kao što je zvanje ili slanje poruka, videa ili glasovnih poruka. Želite li poslati ‘selfie’ prijatelju, aplikacija treba dopuštenje da uključi kameru telefona i snimi tu sliku. Ne uključujemo kameru ili mikrofon kada aplikaciju ne koristimo.

A glede toga zašto promoviraju drugu aplikaciju za mogućnost koja je već ionako bila podržana, vrte istu priču: Ljudi odgovaraju 20 posto brže koristeći Messenger, a obje aplikacije imaju svoju svrhu. Nadaju se pritom da ćete isprobati Messenger i sve uzbudljive mogućnosti koje on nudi, ako što su grupni razgovori i naljepnice. Sreće li prevelike.

Dok ovo službeno objašnjenje nije posebno uzbudljivo niti informativno, a i malo toga zapravo objašnjava što već nismo znali, svakako je zanimljivo da je društvena mreža osjetila nuždu za posebnim opravdanjem svojih postupaka. Pitanje zašto aplikacija s istim funkcijama koje vrši deset drugih na našem telefonu treba i više dopuštenja od ostalih i dalje je otvoreno, no cijela ta priča zbilja nije iznenađujuća.

Jeste li pročitali uvjete korištenja samog Facebooka? Naravno da niste, to je nešto što svi proklikamo bez gledanja, a da pročitamo sve uvjete na servisima koje koristimo u jednoj godini trebalo bi nam otprilike 76 radnih dana, kaže studija. Svjesno, nesvjesno ili ne razmišljajući – svakodnevno pristajemo na to da dijelimo vlastite podatke i odobrenja šakom i kapom, a servisi koje koristimo svoje uvjete korištenja šire kako bi se zaštitili od odgovornosti i pokrili što više mogućnosti. Zašto i ne bi kad mogu? Isto slijepo klikanje prošlo bi i s Messengerom da nas Facebook nije smrtno uvrijedio ultimatumom.

Tekst: UL/netokracija.com

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Back to top button
Close