DINAMO osvojio hrvatski Kup na penale

Dinamo je došao do Rabuzinova sunca u pravom malom trileru koji su servirali u finalnoj utakmici sa Splitom! Nakon 120. minuta mreže su bile netaknute pa su o pobjedniku Kupa odlučivali udarci s bijele točke. Za Dinamo su precizni bili Henriquez, Taravel, Pivarić i Machado dok su Rog i Blagojević promašili za veliko slavlje Dinama i proslavu dvostruke krune.

Dinamove tribine ponovno su bile solidno ispunjene. Nakon Hajduka u subotu, finale Kupa bila je druga najveća posjeta u ovoj sezoni. Pozdravio je Maksimir kadete U-17 reprezentaciji koji su ovih dana ostvarili plasman na SP u Čile a svojih pet minuta slave imali su i ‘modri’ pioniri koji su u predigri finala Kupa svladali vršnjake iz Hajduka 3-0 te osvojili Kup.

I učinili su to puno lakše nego seniori koji su imali potpuno drugačiju utakmicu sa Splitom od nedavnog ligaškog sraza u kojem su popili ‘petardu’. Očito je tu i psihologija odigrala svoje jer Dinamo je bio zeru opušteniji, dok su Splićani htjeli pokazati kako je ono bio samo loš dan.

Momčad Zorana Vulića puno se defenzivnije postavila I tražila svoju priliku iz polukontri. Čekali su neku loptu za Cikalleshija. Dva puta je spašavao Ježinapravovremenim istrčavanjima što ga je prometnulo u najboljeg obrambenog igrača Dinama uz sjajnog Sigalija.

S druge strane, Dinamo je imao posjed i kontrolu lopte. Stvorili su nekoliko poluprilika, ali dojam je kako su u samoj završnici previše kombinirali. Isto tako, nisu stvorili niti jednu opasnu situaciju iz prekida. Pjaca je igrao sa zadrškom, a kodSoudanija je bio veliki promet a mala zarada.

Najbolju priliku Dinama u prvome dijelu propustio je Sigali čiji je udarac otišao pored gola. Na početku je zaprijetio Ćorić, udarac su oprobali Soudani i Machado ali za vratara Splita nije bilo nekog posla s obzirom na tek jedan udarac u okvir vratiju.

U nastavku je vratara Zagorca testirao Soudani a zbog ozljede je iz igre morao izaći Sigali. Ušao je Taravel što je uz nesigurnog Šimunovića značilo kako Dinamu slijede teški trenuci u obrani. Potvrdila je to akcija Splita u 64. minuti kada je Rog ubacio a Cikalleshi zakasnio za djelić sekunde. Malo kasnije je Zoran Mamić izvadio iz igre Antu Ćorića što se pokazalo kao jako loša odluka jer je Dinamo izgubio zadnji pas. A kako je utakmica odmicala svome kraju u redove Dinama uselila se nervoza koja se najbolje manifestirala verbalnim obračunom Pinta i Šimunovića.

U sudačkoj nadoknadi je Split stigao do prilike utakmice! Jozo Šimunović je po tko zna koji put u ovoj sezoni otišao u prazno i gurnuo Roga u priliku života. Imao je veznjak na dlanu prvi trofej Splita u povijesti, izlazak u Europu I premije na kojima braća Žužul ne bi škrtarila. No, preplašio se mladić prilike. Kao da nije znao hoće li pucati ili dodati Cikalleshiju. Na kraju se spetljao i utakmica je otišla u produžetke.

Domaćini su igrali s igračem više od 95. minuti nakon što je Galović s obje ruke zadržao Pivarića što je bio sasvim opravdan razlog za drugi žuti karton. Vulić je iz igre izvadio Cikalleshija, najboljeg pojedinca u redovima Splita i još malo zatvorio prilaze svome golu.

U drugom produžetku gosti su ostali bez podrške trenera. Vulić je nakon prethodnog upozorenja nastavio s negodovonjam na sudačku odluku te mu je Bebek pokazao put na tribine. Trener Splita je bio dosta tetralan tijekom cijele utakmice te prilikom izlaska kada je ironično zapljeskao tribinama. No, treba priznati kako je bio u pravu s prigovorom jer da je sudac svirao prekršaj Šimunovića ispred kaznenog prostora, a koji je bio evidentan, to bi značilo drugi žuti karton za stopera Dinama i do kraja bi Dinamo i Split bili brojčano izjednačeni. Do kraja se rezultat nije mijenjao i pobjednik je bio odlučen u ruletu jedanaesteraca.

Tekst: sportske.jutarnji.hr