Posao

Broj stranih radnika nadmašio je broj nezaposlenih. LSŽ najmanje naseljena, a nema najmanje stranih radnika

Već je gotovo pune tri godine od ukidanja kvota za zapošljavanje stranih radnika, za koji su poslodavci godinama lobirali, kako bi manjak ili slab interes domaćih radnika nadomjestili strancima.


Pitanja o tome koliko će to smanjiti ili usporiti rast plaća u Hrvatskoj i dalje je otvoren, no u javnom prostoru sada sve izraženija postaje i briga za prava tih radnika u Hrvatskoj, kvalitetu standarda života koji im se tu pruža i briga o njihovom integriranju u hrvatsko društvo, jer, njihov broj kontinuirano raste.

Prije liberalizacije tržišta rada, država je već povećavala broj dozvola koje na godišnjoj razini poslodavci mogu koristiti za “uvoz” stranih radnika, a one su se podizale s nekoliko tisuća, da bi sada njihov broj premašio 130 tisuća. Nadmašio je i broj nezaposlenih u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (trenutno ih je manje od 110 tisuća).

Već protekle dvije godine broj intenzivno stranaca raste, a u ovoj godini, do početka listopada, MUP je izdao više od 133 tisuća dozvola za boravak i rad strancima koji dolaze iz trećih zemalja.

U graditeljstvu je trenutno zaposleno gotovo 51 tisuća stranaca, u turizmu i ugostiteljstvu više od 40 tisuća, dok su za poslove u sektoru industrije izdane 17,5 tisuća dozvola, u prometu gotovo 8 tisuća i u trgovini gotovo 4 tisuće.

Nekadašnju percepciju porijekla stranih radnika koji dolaze iz bazena susjednih država sve više zamjenjuju oni koji dolaze iz “egzotičnih” zemalja, a prvenstveno Nepala, Indije i Filipina. Ipak, radnici iz BiH i Srbije i dalje čine najveći dio stranaca – u Hrvatskoj ih radi ukupno 51 tisuća.

Nepalci su treći po brojnosti, ukupno ih je u Hrvatskoj nešto više od 16 tisuća, a po 11 tisuća dozvola izdano je Makedoncima i radnicima iz Indije. Iz Filipina, čiji je dolazak u Hrvatsku jako dobro organiziran, stiglo je 8 tisuća radnika, jednako koliko i iz Kosova, a tek neznatno manje, oko 6 tisuća, dozvole u Hrvatskoj dobili su radnici iz Turske.

I sve ostale turističke županije na obali zapošljavaju velik broj radnika iz trećih zemalja, u usporedbi s veličinom i brojem stanovnika više nego u kontinentalnom dijelu, dok je zanimljivo da jedna od najmanje naseljenih i slabije razvijenih županija, Ličko-senjska, nije na samom dnu po brojnosti zapošljavanja stranih radnika. U LSŽ izdane su 2604 dozvole za rad stranim državljanima.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

 

Izvor: poslovni.hr | Foto: pixabay.com

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close