Poljoprivreda

Upoznajte Hrvatice! Ove kokoši priznate su još od 1917., daju i 300 jaja godišnje

Ova autohtona pasmina kokoši, nastala 1917. godine u ljupkom podravskom selu Torčec, nastala je strateškim križanjem domaćih kokoši s Leghorn pijetlovima, piše Croatia Week.

Naknadni proces usavršavanja, koji je favorizirao jedinke s prepoznatljivim bijelim perjem, kulminirao je priznanjem pasmine 1937. kada je nadmašila druge u proizvodnji jaja na državnom imanju u Karađorđevu, čime je dobila nadimak “Hrvatica”.

Prepoznatljive po svoje četiri varijante boje – crvenoj, crnoj, crno-zlatnoj i jarebičasto-zlatnoj – pilići Hrvatica pokazuju jedinstvene karakteristike. Značajno je da se sve varijacije mogu pohvaliti bijelim ušnim resicama, dok crne i crno-zlatne sorte imaju noge boje škriljevca, a crvene i jarebičasto-zlatne varijante imaju bijele noge.

Među njima, crvena varijanta je najzastupljenija u središtu pozornosti, a crno-zlatna se ističe kao najrjeđa.

Primarno koncentrirane na području Podravine i Međimurja, kokoši Hrvatice udomile su se i u raznim krajevima Hrvatske. Ove kokoši, s pijetlovima koji dosežu težinu do 2,50 kg i kokošima do 1,90 kg, simbol su tradicionalnog uzgoja. Ove su kokoši izdržljive i nezahtjevne u prihranjivanju.

Ne samo da su cijenjene zbog svog kulturnog značaja, nego su kokoši Hrvatice također plodne nesilice, koje daju do 300 jaja godišnje.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.
 

Foto: Pexels

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close