Nacionalna

SDP: Predstavljena koalicija RESTART, za novi početak Hrvatske!

UOČI PARLAMENTARNIH IZBORA

U središnjici SDP-a na Iblerovom trgu u subotu je predstavljena „Restart koalicija“ za novi početak, koalicija koju čine stranke SDP, HSS, HSU, Snaga i GLAS. Lideri tih stranaka naveli su kako je Hrvatskoj potreban potpuni restart, bez korupcije – pravedno, a ne ortački, sa sposobnima, a ne s uhljebima.


Predsjednik SDP-a Davor Bernardić ističe kako se Hrvatska suočila s istinom i pravim dubinskim problemima. Jasno je da se ne može živjeti samo od turizma i prodaje uvoznih proizvoda, da nema jake industrije i proizvodnje, jer je uništena u pljački i privatizaciji 90-ih. Nismo samodostatni u poljoprivrednoj proizvodnji, državna administracija je prevelika, korupcija je zahvatila sve pore društva, a aktualna Vlada nije napravila nijednu reformu u zadnje četiri godine, zbog čega će i izlazak iz krize biti dug i mukotrpan.

Ova kriza je samo privremeno stavila sve probleme građana u drugi plan, a s vremenom će ti problemi biti još dublji i još veći. Preko milijun ljudi živi na rubu siromaštva, najviše umirovljenika. Zdravstvo je zbog brojnih afera i dugova pred potpunim kolapsom. Obrazovna reforma ne postoji, sigurnosni sustav zaostaje, državni aparat je glomazan i ne ispunjava svoju svrhu. Situacija u pravosuđu je nikad gora, korupcija je zahvatila sve pore našeg društva. Više od pola Vlade moralo je otići zbog sumnje na korupciju, a ta ista Vlada se još uvijek održava na vlasti kupovinom zastupnika u Saboru,“ rekao je Bernardić, istaknuvši da je sve to uništilo vjeru građanki i građana u institucije.

Stoga je Hrvatskoj više nego ikada potreban „restart“, novi početak na zdravim osnovama.

Naše ime je naš program, kompletan RESTART Hrvatske. Srezat ćemo broj ministarstava, neefikasnu državnu upravu, srezat ćemo broj općina i gradova. Cilj nam je digitalizirati zemlju, sve javne usluge, servise i procese, kako bi državna administracija bila što bliža građanima. Protiv korupcije ćemo se boriti svim sredstvima, mijenjajući zakone, postrožit ćemo kazne, ali i reformirati pravosuđe. Reformirat ćemo obrazovanje i modernizirati zdravstvo. Oslobodit ćemo ogroman potencijal kojeg Hrvatska ima za rast poljoprivredne proizvodnje, za razvoj kreativnih industrija, potičući rast industrije i izvoza, a porezno rasterećujući rad i potičući investicije. Mi vjerujemo u novu politiku, politiku iskrenosti, hrabrosti i povjerenja. Mi znamo da možemo bolje, znamo da Hrvatska može bolje,“ kazao je Bernardić.

Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ističe kako je Hrvatskoj novi početak bio potreban i prije ove krize. Stranke koalicije RESTART imaju dovoljno iskustva, znanja i stručnih ljudi koji mogu Hrvatsku napokon pokrenuti.

Kriza je pokazala da previše ljudi živi na jaslama na ovaj ili onaj način. Ne govorimo samo o uhljebima u državnoj upravi, već i o onima koji primaju nezaslužene mirovine iz proračuna. Govorimo o raznoraznim međunarodnim ugovorima kojima smo se obvezali ispunjavati financijske obveze prema određenim institucijama. To više neće biti moguće nakon što prođe ova situacija, rupa u proračunu će biti toliko velika da će to biti nemoguće više plaćati. HDZ je stranka koja je dovela Hrvatsku na rub uništenja. Mi smo tu da im se suprotstavimo. Pozivam ovim putem sve ljude koji žele normalnu, bolju, novu Hrvatsku na zdravim temeljima, da daju svoj glas za koaliciju RESTART kako bi Hrvatska imala novi početak. Mi to jamčimo, znanjem, iskustvom i strukom, koje, usudio bih se reći, imamo puno više nego ostale političke opcije,“ rekao je Beljak.
Čelnik HSU-a Silvano Hrelja kaže da su njegovoj stranci važna četiri životno važna područja, a to su područje mirovinskog sustava, zdravstva, socijale i svijeta rada.

Želimo dokazati da je ova hrvatska administracija pod našim vodstvom sposobna povlačiti sredstva iz EU fondova, a ne kao ova dosadašnja koja je imala pred sobom mogućnost za ugradnju liftova u višekatne stambene zgrade, ali su ignorirali potrebu preko 50.000 ljudi koji su na neki način zatočeni u svojim zgradama. Zalagat ćemo se za pravična rješenja, valorizaciju uplate doprinosa i za zdravstveno i za mirovinsko, funkcioniranje sustava i dogradnje sustava da budu transparentni. Želimo Hrvatsku ispuniti radošću, solidarnošću i optimizmom, koji se rađa sa svakim novim početkom,“ rekao je Hrelja.

Predsjednica stranke GLAS Anka Mrak-Taritaš navodi kako je RESTART koalicija “stožer za obranu Hrvatske od HDZ-a”. Kad je Hrvatsku trebalo izvlačiti iz najdubljih ponora i kriza, mi smo bili ti koji smo je vraćali na pravi put, na put razvoja, oporavka i države koja funkcionira, ističe.

Danas je Dan Europe i nije slučajno da se mi danas ovdje nalazimo. Današnji dan simbolizira Hrvatsku kakvu želimo i nemam ni najmanju dvojbu da je možemo ostvariti. Hrvatska zaslužuje da ne bude sputana okovima korupcije i nesposobnosti kojom je sadašnja vlast drži na dnu. Političko poštenje stranke GLAS je dokazano. Pokazali smo važnost dane riječi i dosljednost samim ostvarivanjem stranke kada nismo pristali na prodaju i na političku korupciju. Drago mi je da smo dio ekipe koja može ostvariti Hrvatsku kakva bi ona mogla biti – pobjednička, europska zemlja u kojoj vrijednost slobode, mira i prosperiteta nisu samo maske za briselske sastanke, nego se one istinski žive,“ kazala je Mrak-Taritaš.

Goran Aleksić iz stranke SNAGA vjeruje da će ova snažna koalicija preuzeti odgovornost za Hrvatsku.

Omogućit ćemo besplatni pristup sudovima na temelju kolektivne sudske presude, otvorit ćemo urede u najvećim gradovima i omogućiti besplatnu pravnu pomoć svim ljudima koji su oštećeni od nepoštenih trgovaca. Donijet ćemo zakon za obeštećenje svih onih koji imaju pravo na obeštećenje na temelju kolektive sudske presude tek kada se riješi arbitraža u Washingtonu. Također, ograničit ćemo zateznu kamatu na visinu glavnice, promijenit ćemo redoslijed naplate kamata, na način da će se prvo naplaćivati glavnica pa tek potom zatezne kamate u ovršnim postupcima. Ozakonit ćemo novo pravno shvaćanje Vrhovnog suda što se tiče zastare potraživanja na temelju ništetnosti, tako da se sudovi ne moraju više mučiti s pravnim shvaćanjima. Ograničit ćemo rad faktoring agencija koje lešinare na dugovima, a prije svega ćemo staviti u nadležnost HNB-a nadzor nad agencijama ukoliko su otkupile dugove od banaka. Proširit ćemo i krug pravnih osoba koji mogu podizati kolektivnu tužbu. SDP i Snaga su već predložili zakon kojim bi se obvezalo banke na moratorij za nelikvidne građane i poduzeća na period od godine dana, potrebno je da u ovoj krizi imaju takvu zaštitu,“ rekao je Aleksić.
Predsjednik SDP-a i kandidat za premijera Republike Hrvatske Davor Bernardić najavio je kako će koalicija RESTART uskoro predstaviti i program s kojim će na sljedećim parlamentarnim izborima tražiti povjerenje građana za novi početak.

 

Foto: screenshot

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close