Ipak nije potrebno gasiti aplikacije u pozadini kako bi smo uštedjeli bateriju?
Sigurno vam se već dogodilo: vaš iPhone počne usporavati pa krenete isključivati jednu po jednu aplikacije koje rade u pozadini. Možda ste mislili da time produžavate život bateriji i oslobađate memoriju, ali nije tako.
Multitasking ekran zapravo samo pokazuje aplikacije koje ste nedavno koristili. Samo ste ih pauzirali do kad ih ponovo otvorite. Ili možete misliti o njima kao o brojnim igrama na ploči (poput šaha, ili čovječe ne ljuti se) koje ste započeli igrati, a onda ih spremili na policu. Tamo čekaju da ih ponovo pokupite, kada će se igra ponovo nastaviti, ali do onda su uredno spremljene.
Da nastavimo s analogijom: kada zatvorite aplikaciju u multitasking ekranu, spremate igru natrag u kutiju. Drugim riječima, ako ste zatvorili svaku aplikaciju koju ste nedavno koristili, sljedeći put kada ju otvorite morati ćete svaku igru opet izvaditi iz kutije i ponovo posložiti sve figure.
Na taj način ćete još i više opteretiti svoj iPhone nego da ste ostavili aplikacije tamo gdje su bile.
Sama bit multitasking ekrana je da je to zgodan način za brzo vraćanje aplikacija koje ste nedavno koristili. To može biti naručito korisno ako se aplikacija ‘zaledi’ ili se počne čudno ponašati – možete ju ponovo učitati da radi normalno.
Koji je onda najbolji način za produljene života bateriji?
Odite na Settings, General pa na Background App Refresh. Tamo možete vidjeti koje se aplikacije obnavljaju u pozadini, pristupaju podacima, i polako troše vašu bateriju.
Jednostavno isključite Background App Refresh ako niste sigurni da vam iPhone neće trajati cijelu večer. Ili ručno isključite samo one aplikacije za koje mislite da vam ne trebaju.
Tekst: net.hr