Tehnologija

Znanstveno dokazano: Moby Dick mogao je potapati velike brodove

Golema ulješura iz romana Moby Dick nije stvaran lik, no priča slavnog Hermana Melvillea ipak je utemeljena je na stvarnim iskazima mornara i kitolovaca iz 19. stoljeća prema kojima su kitovi znali potapati njihove brodove.


Na zaplet romana objavljenog 1951. posebno je utjecala priča Jeremiaha N. Reynoldsa o bijelom kitu Mocha Dicku i njegovim borbama s ljudima, ali i iskaz Owena Chasea čiji je brod na Tihom oceanu 1820. potopila ulješura. Taj lovac na kitove tvrdio je da ga je golemi sisavac potopio udarcima svoje glave dizajnirane poput pramca rimskih galija kojima su one probijale trupove neprijateljskih brodova.

Znanstvenici su sve do sada imali problema s ovakvim pričama jer su smatrali da je glava ulješure, opremljena organima sa sonarnu komunikaciju, jednostavno previše osjetljiva za snažno udaranje kakvo bi bilo dovoljno da izazove brodolome.

No Olga Panagiotopoulou sa sveučilišta u Queenslandu u novom radu objavljenom u časopisu PeerJ tvrdi da mužjaci ulješure imaju tako konstruirane glave, sa sustavom amortizacije udaraca, da su vjerojatno mogli potapati brodove do pet puta veće od vlastite mase.

“Čelo ulješure jedna je od najneobičnijih struktura u životinjskom carstvu”, rekla je za službenu stranicu sveučilišta Panagiotopoulou, stručnjakinja za anatomiju, biologiju kostiju i mehaniku velikih životinja, uključujući i slonove i primate.

Više na tportal.hr

 

Foto: englishhuji.com

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close