Vijesti

ŽGK „Korak“ lani pružila 165 usluga korisnicima s područja Ličko-senjske županije

Europska komisija je 1990.g. na prijedlog Victim support Europe 22. veljače imenovala Europskim danom zaštite žrtava  kaznenih djela. Taj dan je posvećen zagovaranju napretka sveobuhvatne podrške svim žrtvama svih kaznenih djela  i poboljšanju pravnog zakonodavnog okvira država članica EU. Sve članice Europske unije shodno tome obilježavaju taj  dan kako bi ukazale na važnost podizanja svijesti društva i zaštiti prava žrtava kaznenih djela.


Europska organizacija „Victim Support Europe“ je vodeća krovna organizacija osnovana 1990. godine.

Od samog početka svog djelovanja zalaže se za prava svih žrtava kaznenih djela, bez obzira o kojem se kaznenom djelu  radi, bez obzira da li je kazneno djelo prijavljeno, u skladu sa donešenom Direktivom 2012/29/EU, Europskog parlamenta i  Vijeća predstavljenom 25.10.2012. kojom se definiraju osnovna prava žrtava o uspostavi minimalnih standarda za prava,  potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela.

Victim support Europe kroz svoje aktivnosti radi na poboljšanju europskih i međunarodnih zakona koji se odnose na  prava žrtava, jačanju kapaciteta na nacionalnoj te lokalnoj razini

Danas ona broji 80 organizacija članica, koje pružaju usluge podrške informiranja za više od 3 milijuna ljudi pogođenih  kriminalom svake godine u 36 zemalja Europe. Ove godine obilježavaju 35. obljetnicu svog osnutka i djelovanja povodom  koje su organizirali panel diskusiju za 21.02.2025.g. u Bruxelles-om konferencijskom centru, koja se može pratiti i putem  you tube kanala. Ovaj događaj, suorganiziran s poljskim predsjedanjem Vijećem Europske unije , ujedinjuje žrtve,  aktiviste, stručnjake za podršku žrtvama koji će kroz panel diskusiju prikazati napredak postignut u zagovaranju žrtava u  posljednja tri desetljeća, i tekuće izazove s kojima se suočavaju žrtve diljem Europe.

U Republici Hrvatskoj sustav podrške žrtvama i svjedocima/kinjama kaznenih čine:

Služba za podršku žrtvama i svjedocima pri Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Odjeli za podršku  žrtvama i svjedocima koji djeluju na županijskim sudovima u Osijeku, Sisku, Vukovaru, Sl.Brodu, Rijeci, Zadru, Šibeniku,  Splitu, Bjelovaru, Karlovcu i Zagrebu.

Tu je i Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja.

Telefonski broj  NPC jest 116-006. To je besplatna linija otvorena 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu preko koje građani dobivaju  informacije, pomoć i podršku na hrvatskom i engleskom jeziku. I na kraju imamo Mrežu podrške i suradnje za žrtve i  svjedoke kaznenih djela.

Program „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“ je pokrenut 2018. zahvaljujući inicijativi i  financijskoj podršci Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, a s ciljem dostupnije i učinkovitije pomoći  i podrške žrtvama i svjedocima/kinjama svih kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji, na teritoriju cijele Republike  Hrvatske

Program „Mreža podrške“ okuplja 11 organizacija civilnog društva: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za  građanske inicijative Poreč; Delfin Pakrac; Deša Dubrovnik; HERA Križevci, Informativno pravni centar – IPC; ŽGK„KORAK“;  SOS Virovitica; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije; Udruga ZvoniMir te Ženska soba kao  koordinatorica programa.

Program se provodi u 17 županija RH. Više informacija o programu dostupno je i na službenoj  web stranici: https://mrezapodrskeisuradnje.com/hr/.

Žrtve i svjedoci/kinje kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji koji se obrate organizacijama koje provode program  „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“ dobit će:

emocionalnu i praktičnu podršku

tehničke i praktične informacije

informacije o pravima

psihološko savjetovanje

pravno savjetovanje

pratnju na sud

pratnju na policiju, državno odvjetništvo, centre za socijalnu skrb i druge institucije

podršku osobama koje nisu prijavile kazneno djelo te podršku nakon završetka sudskog postupka.

U razdoblju od 1.1.2018. do 31.12.2024. pruženo je ukupno 50 048 različitih usluga za 5 506 korisnika i korisnica na nivou cijele Mreže podrške RH. U istom razdoblju Ženska grupa Karlovac „Korak“ pružila je ukupno 3.417 tih usluga za 780 korisnika/ca.

U prošloj godini „Mreža podrške“ ostvarila je 11 084 usluga za 1344 korisnika/ca – od čega je 1080 novih korisnika/ca i  264 postojećih.

ŽGK „Korak“ – statistika po uslugama za proteklu godinu

Ukupno je pruženo usluga podrške, za područje Ličko-senjske županije

1. Emocionalna podrška…………………………………….64 …….
2. Praktične informacije i pomoć……………………….. 55 …….
3. Informacije o pravima ……………………. ……………..30 …….
4. Pravno savjetovanje …………………………………… …2 ……..
5. Psihološko savjetovanje…………………………………..7 ………
7. Pratnja na sud (u ulozi osobe od povjerenja) ……..7………
8. Pratnja na druge institucije ……………………………..0

Ukupno: 165 usluga

Korisnika: 65

Biti žrtvom ili svjedokom/injom kaznenog djela nije ni lako ni jednostavno, no važno je znati da u tome niste sami.  Ukoliko ste se našli u ovoj situaciji, s punim povjerenjem možete se obratiti organizacijama civilnog društva koje pružaju  pomoć i podršku kroz program Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela.

Mreža podrške pomaže Vam da se snađete u novonastaloj situaciji i postanete svjesni i obaviješteni o pravima koja imate i institucijama koje provode  zakone u Republici Hrvatskoj.

Ženska grupa Karlovac „Korak“ program provodi na području Karlovačke i Ličko-senjske županije. Žrtve i svjedoci/kinje za pomoć i podršku mogu nam se obratiti svakim radnim danom od ponedjeljka do petka, adresa:  

ŽENSKA GRUPA KARLOVAC „KORAK“

Radno vrijeme: od 8:00 do 16:00

Ulica Vladka Mačeka 6, 47 000 Karlovac

tel: 047/600-392

e-mail: podrska.korak @gmail.com

ŽENSKA GRUPA KARLOVAC „KORAK“

Radno vrijeme: od 8:00 do 12:00

Ul.dr.Ante Starčevića 20, 53 000 Gospić

mob: 091/612-953

e-mail: podrska.korak @gmail.com

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Oznake
Back to top button
Close