Ženska lektira: Knjige koje bi trebala pročitati svaka žena
“Žena je jedino stvorenje koje može plakati ili se smijati zbog istog razloga, a često i u isto vrijeme!”
Jean-Baptiste Poquelin Molière
Ovoga petka donosim vam takozvanu žensku lektiru, odnosno knjige koje bi svaka žena trebala pročitati barem jednom u životu.
“Ponos i predrasude” – Jane Austen
Jedna od najboljih, a po mnogima i najromantičniji roman svih vremena. Prekrasna ljubavna priča radnjom smještena u aristokratske krugove Engleske na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Priča o Lizzy Bennet i ponosnom gospodinu Darcyju, priča o pravoj ljubavi, obiteljima, varalicama, herojima te naravno, ponosu i predrasudama. Ljubav, nesporazumi, potraga za savršenim muškarcem kao i izbjegavanje nesavršenog glavne su karakteristike ovog bezvremenskog romana.
“Paula” – Isabel Allende
“Paula” je memoar spisateljice Isabel Allende o najmračnijem dobu njezina života – smrti njene kćeri. Paula je pala u komu 1991. i nikad se nije oporavila, a Isabel je knjigu počela pisati kao pismo kćeri u kojoj objašnjava sve što propušta ako se ikad oporavi. U knjizi se isprepliću priče o Paulinom liječenju i Allendinim sjećanjima iz djetinjstva.
“Osjećam se loše zbog svog vrata i druga razmišljanja o bivanju ženom” – Nora Ephron
Kao što svi znamo starenje nije lako i zato Nora Ephron dijeli svoje misli o starenju, njegovim pozitivnim i negativnim stranama, samoći te životu. Knjiga je puna univerzalnih istina i duhovitih momenata koji će se svidjeti čitateljima svih uzrasta dok Nora opisuje svoj život kao roditelj, opsjednuta kuharica i istraživačica gradova.
“Žene koje trče s vukovima” – C. P. Estés
U svakoj je ženi, bez obzira na dob, kulturnu pripadnost i obrazovanje, moćna intuitivna snaga, ispunjena strašću, stvaralaštvom i bezvremenskim znanjem o životu. C. P. Estés, poznata znanstvenica i jungovska psihoanalitičarka u ovoj nam izuzetnoj knjizi predstavlja nju, Divlju Ženu, koja čini samu bit ženine instinktivne prirode. Ona se i danas bori za opstanak jer nas društvo svojim nastojanjima da nas “civilizira” i ukalupi u različite krute uloge.
“Vlastita soba” – Virginia Woolf
Britanska spisateljica Virginia Woolf ovaj je produženi esej prvi puta izdala 1929. godine. Zapravo se sastoji od serije predavanja koja je imala na Sveučilištu u Cambridgeu, a koja se bave sa ženama spisateljicama i ženskim likovima u književnosti.
“Sandročka, zlostavljana” – Sandra Petrž
Autobiografija “Sandročka, zlostavljana“, prvijenac autorice Sandre Petrž, nosi poruku kako se osvješćivanje, hrabrost i snaga da se lanac obiteljskog nasilja prekine na na kraju nagrađuje – boljim životom.
“Ono u što sam sigurna” – Oprah Winfrey
Potaknuta pitanjem, u što je sasvim sigurna i dubokom analizom vlastita života, Oprah se odlučila na pisanje kolumne „Ono u što sam sigurna“, koja je izlazila jednom mjesečno, idućih 14 godina, u njezinom magazinu „O“. Tijekom cijelog tog vremena dijelila je sa svojim vjernim čitateljima mudre, duboke i prije svega nadahnjujuće misli i iskustva.