
Nove informacije u vezi šokantnog slučaja odlaganja opasnog otpada u Gospiću dolaze iz sata u sat, a u diskusiju se polako uključuju i dionici političke slike u Licu. Nakon oštrog komentara Danijela Tušaka za Lika Club, slučaj je za naš medij komentirala i vijećnica Gradskog vijeća Gospića, Mirjana Vrkljan Radošević.
“Šokirana sam. To je najkraće ,ali i najiskrenije što mogu reći o ovoj situaciji u našem gradu. Kao gradska vijećnica, pokušala sam uvijek biti ta koja će otvarati teme koje diraju svakog našeg građana, reagirala sam uvijek na pozive i upite građana, ali nam je ova strašna nesreća ostala ispod radara. Građani nemaju naviku da dojavljuju takve stvari, da pišu članovima Gradskog vijeća, odnosno da svi skupa budemo društveno odgovorni u svojoj sredini. I to će nas sad koštati. Našeg zdravlja, a možda i zdravlja nekih budućih generacija jer priroda ne prašta. Upitne su sve te investicije u našem kraju. Imali smo prosvjed stanovnika Bilaja i Barleta zbog uništenih cesta i enormne količine prašine koju stvaraju kamioni Calcita. Ništa se nije napravilo. Isti problem ima Pazariška ulica sa Energanom čiji kamioni jure i uništavaju cestu. Nitko im ništa ne može.U tijeku je projekt tvornice litija. Kako mogu građani vjerovati u zakonit rad kad su već na prvom koraku radili protuzakonito i počeli graditi bez građevinske dozvole. To pitanje sam postavila i na Gradskom vijeću. Sve je ovo dokaz neuređene države i neodgovornog vodstva grada i županije koji nisu neovisni već većinom pod nečijom stegom donose odluke kojima rade direktnu štetu svome kraju i svojim sugrađanima. Zna se tko je koju funkciju obnašao kada su pojedini projekti dobivali dozvolu i tko je onda odgovoran. Gdje su bili komunalni redari i inspekcije?”, upitala se.
Doktoricu Radošević pitali smo i što sve može spadati pod medicinski otpad o kojem se govori da je odložen u Gospiću.
“Medicinski otpad dijeli se na više kategorija kao što su infektivni otpad, oštri predmeti, kemijski otpad, patološki otpad, citotoksični otpad, farmaceutski otpad i radioaktivni medicinski otpad. Takav otpad se mora posebno odvajati i njegovo gospodarenje uređeno je posebnim propisima. U medicinski otpad spadaju iskorištene igle, šprice, krvave gaze, rukavice, nepotrošeni lijekovi, organi obrađeni na patologiji, radioaktivni otpad, ambalaža od lijekova i sve ono sto zdravstveno osoblje koristi u direktnom radu s pacijentima.”, pojasnila je.
Foto: Europol