VIDEO Kako pripremiti prefine ličke pole?
Krumpir je bio najvažnije namirnica na ličkim stolovima tijekom povijesti, a mnogi će se složiti da su najukusnije jelo od krumpira vruće, hrskave i sočne – ličke pole.
Priča o ličkim polama počinje u 18. stoljeću, kada su graničarski vojnici donijeli krumpir u naše krajeve. Bilo je to vrijeme vladavine Marije Terezije koja je poticala sadnju krumpira na područjima gdje ne uspijevaju žitarice kako stanovništvo ne bi gladovalo. S vremenom je krumpir postao neizostavni dio prehrane ovih krajeva, a najprije se udomaćio baš u Lici, odakle i potječu – ličke pole.
Kako se pripremaju ličke pole?
Kao što im i ime kaže, ličke pole su polovice krumpira u ljusci pečene u pećnici. Ovo jeftino i ukusno jelo idealno je za hladne zimske dane, iako su ga naši stari jeli u svim godišnjim dobima. Lički kuhinju odlikuje jednostavnost pa tako ni pole nije teško pripremiti. Prema tradicionalnom receptu potrebne su vam samo dvije namirnice – krumpir i sol.
Što se jede uz ličke pole?
Zapečene pole krumpira mogu se jesti kao samostalno jelo ili kao prilog, a koju god kombinaciju odabrali – ne možete pogriješiti. Ličani znaju da se pole odlično slažu s ostalim domaćim specijalitetima poput kobasica, ajvara, čvaraka, kiselog kupusa, vrhnja, base, svježeg sira i luka, dok je slanina pečena na polama mnogim ljubiteljima pola najdraža kombinacija.
Tradicionalni recept za ličke pole
Ako ne znate što biste sutra skuhali, ličke pole su odlična ideja za ručak ili večeru. U nastavku donosimo tradicionalni recept za ovaj lički specijalitet, a još ako imate pravi lički krumpir, užitak će biti potpun!
Sastojci (za 2 osobe)
1 kilogram ličkih krumpira
sitna sol
prilozi po želji
Priprema
Oprani i osušeni lički krumpir razrežite po dužini na pola. Razrezane pole posolite po želji. Posložite pole u posudu za pečenje i u zagrijanu pećnicu stavite peći na 200 stupnjeva. Nakon 40 minuta izvadite iz pećnice. Ako se na gornji dio krumpira uhvatila zlatnožuta korica, a krumpir je postao mekan – police su gotove!
Posluživanje
Pečene krumpire možete poslužiti same ili u kombinaciji s prilozima: kobasice, češnjak, slanina, sir, ajvar…
Dobar tek!
Po čemu je lički krumpir posebniji od drugih?
Posebnog okusa pravih ličkih pola ne bi bilo bez poznatog ličkog krumpira. Zahvaljujući specifičnoj klimi i sastavu tla, nalik onima u postojbini krumpira u Južnoj Americi, krumpir koji raste u Lici daje najbolje od sebe. Pri jedenju ličkog krumpira osjetit ćete punoću u ustima jer sadrži više škroba, vitamina i minerala u odnosu na krumpire uzgojene na drugim područjima. Zbog toga je lički krumpir registriran i zaštićen na zajedničkom tržištu EU, gdje je dobio oznaku izvornosti i zemljopisnog podrijetla.
Gdje pronaći lički krumpir?
Ako ste se nakon ovog teksta zaželjeli neodoljivog okusa i mirisa ličkih pola, a ne znate gdje pronaći lički krumpir, znajte da u Lovincu podno Velebita tvrtka AgroVelebit proizvodi kvalitetni lički krumpir koji nosi zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla.
Pronađite lički krumpir u trgovačkim centrima Konzum, Apfel, Kaufland Hrvatska, SPAR Hrvatska i Vrutak d.o.o.
Naručite lički krumpir jednim klikom na svoja vrata putem webshopa http://www.licki-krumpir.hr/ i uživajte u kvaliteti i ukusu s oznakom zaštićenog zemljopisnog podrijetla!
Izvor: Sponzorirano