Kolumne

Top lista: Najbolje u knjižnicama

Vrijeme je za novi književni petak. Ovoga tjedna donosim vam pregled trenutno najboljih naslova koje možete pronaći na policama naših knjižnica.

Uživajte!

1. Luminari, Eleanor Catton
‘Luminari‘, autorice Eleanor Catton, roman je zahtjevne dužine, no književno djelo koje svojom kvalitetom svakako zaslužuje vrijeme koje će čitatelj utrošiti na njegovo čitanje. Sa svojih više od 800 stranica u originalu, ‘Luminari’ je najduži roman koji je ikad osvojio “Man Booker” nagradu u dugoj povijesti tog priznanja, a upravo je to pošlo za perom Eleanor Catton 2013. g. Uz to, ova je autorica najmlađa dobitnica tog priznanja – svoje grandiozno djelo napisala je sa 27 godina.

2. Što nas ne ubije, David Lagercrantz
Frans Balder, ekscentrični genij i jedan od vodećih svjetskih informatičkih stručnjaka, iznenada se vraća u Švedsku iz Silicijske doline, gdje je radio u jednoj od najmoćnijih svjetskih kompanija. Od bivše žene uzima autističnog sina, zatvara se u svoj osigurani dom i posve se osamljuje. Istovremeno je nepoznati haker provalio u najčuvanije svjetske servere, one američke nacionalne sigurnosne agencije NSA, koja svakodnevno prati milijarde telefonskih poziva i poruka elektroničke pošte. U Hakerskoj republici slave, jer samo je jedna osoba na svijetu to mogla učiniti – neponovljiva Lisbeth Salander. No ona ništa ne čini ako za to nema duboke razloge, koji su uvijek povezani s njezinom željom da zadovolji pravdu.
Mikael Blomkvist u dubokoj je poslovnoj krizi jer već odavno nije napisao reportažu koja će potresti stupove društva i časopis Millennium, koji ima nove vlasnike, vratiti na staze slave. Jedne večeri dobiva poziv od Baldera i iako je skeptičan prema informatičaru, odlazi na razgovor.

3. Djevojka u vlaku, Paula Hawkins
Rachel svako jutro putuje vlakom na posao. Zna da ce svaki dan vlak stati uvijek na istom semaforu, s pogledom na niz vrtova iza kuca. Jedna ce joj kuca posebno zapeti za oko. Umislit ce si da poznaje njezine stanare i nazvat ce ih Jess i Jason. Njihov život – kako ga ona vidi – savršen je, za razliku od njezina koji se nakon razvoda poceo raspadati. A onda ce se dogoditi nešto šokantno. Samo na minutu, prije nego što vlak krene dalje Rachel ce shvatiti da život idilicne obitelji nije tako savršen. Sve ce se promijeniti, savršena ce obitelj završiti na naslovnicama novina, a Rachel u njihovoj kuci i postati dio života koji je dotad samo gledala iz vlaka.

4. Šuplji grad, Ransom Riggs
Nove pustolovine čudnovate djece iz Doma gospođice Peregrine!
Roman započinje 1940. godine, odmah nakon događaja kojima je završila prva knjiga. Za dlaku pobjegavši s otoka gospođice Peregrine, Jacob i njegovi novi prijatelji moraju otputovati u London, svjetksu prijestolnicu čudnovatosti. Putem susreću nove saveznike, cijelu menažeriju čudnovatih životinja, i druga neočekivana iznenanđenja. S desecima novootkrivenih (i posve zapanjujućih) starih fotografija, ova će pustolovina oduševiti čitatelje svih dobi.

5. Večera, Herman Koch
Ljetna večer u Amsterdamu, dva bračna para sastaju se u pomodnom restoranu. Između zalogaja hrane i šuma zveckanje pribora za jelo, razgovor ostaje u granicama ugodne pristojnosti – banalnost na poslu, trivijalnost praznika. Ali isprazne riječi prikrivaju strašan sukob, sa svakim usiljenim smiješkom i svakim novim jelom oštre se noževi… Svaki par ima petnaestogodišnjega sina. Njih su dvojica počinila nešto grozno, snimila ih je kamera, njihove nejasne slike zasjale su u dnevnim sobama diljem države; usprkos opsežnoj policijskoj istrazi, nitko ne zna tko su ti mladići, osim njihovih roditelja. Dok večera doseže kulinarski vrhunac, razgovor se napokon povede o djeci – raspadaju se uljudnost i prijateljstvo, jedni i drugi samo pokazuju dokle su spremni ići da zaštite voljene sinove.

6. Moja borba, Karl Ove Knausgard
Prva knjiga šesterodijelne cjeline autobiografskog romana otvara pogled u osobni pripovjedačev svijet djetinjska i odrastanja u obitelji kakvih je na tisuće: otac, majka, dvoje djece. Odnosi među njima također više-manje uobičajeni. No, preciznost opažanja nemjerljivih detalja u atmosferi, raspoloženjima, unutarnjim borbama naravi likova, stvara dojam da pripovjedač priča ustvari našu vlastitu priču o samodefiniciji i učenju života

7. Gradovi na papiru, John Green
Quentin Jacobson od djetinjstva je zaljubljen u lijepu i pomalo divlju Margo Roth Spiegelman, no ona je za njega oduvijek bila zagonetka: nitko nije bio tako hrabar i odlučan kao ona, ali nitko ne bi iznenada postao tako hladan i nepristupačan. Ništa se nije promijenilo ni kada su poodrasli. Stidljivom Quentinu preostalo je jedino da živahnu i školskim legendama ovjenčanu Margo obožava izdaleka. Tako je bilo sve dok mu jedne večeri nije zakucala na prozor i zatražila da s njom pođe u cjelonoćnu osvetničku akciju.
Nije ju mogao odbiti. U jednoj noći Quentin odbacuje sve svoje strahove i postaje dio Margoina univerzuma. Nakon te sasvim otkvačene i nezaboravne zajedničke noći Margo već sutradan nestaje. Da bi je pronašao, Quentin mora svoj život postaviti naglavce i slijediti tragove koje je Margo ostavila i za koje vjeruje da će ga odvesti k njoj.

8. Žene koje pušu u čvorove, Ece Temelkuran
Muškarac koji je slomio srce jednoj ženi… Četiri žene koje su odlučile prijeći pustinju kako bi ga ubile… Književno djelo poznate turske književnice i novinarke Ece Temelkuran “Žene koje pušu u čvorove” priča je o tom putovanju. Riječ je o prvome romanu ove vrste. Nitko, naime, do sada nije na turskome napisao roman ceste u kojem su četiri glavne junakinje nezapadnjačke žene i čija se radnja događa na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.
Glavne su junakinje u romanu uistinu iznimne i kompleksne: zapravo je riječ o suvremenim muslimankama koje su u potrazi za svojom biti. One su istodobno ranjive i snažne, krhke i odlučne… Odluka o tome da krenu na put bez unaprijed dogovorenog odredišta i cilja – osim osvete koju kuje madam Lilla – i način na koji se te žene međusobno podupiru i razmjenjuju najintimnije priče nude nam mogućnost da zajedno s njima propitujemo odnos slučaja i sudbine, kao i stvarnoga i prividnoga života.

9. Staklena rijeka, Emil Andreev
Što se krije iza slova N i D uklesanih u temelje pravoslavne crkve u napuštenom bugarskom selu Gradište? Tko su i što predstavljaju kamene figure zagonetnih čovječuljaka na njezinim vanjskim zidovima i čiji duh u njoj još uvijek lebdi?
S tim će se pitanjima susresti mlada Francuskinja, diplomantica povijesti religija na Pariškom sveučilištu, Helene Thibault, nakon što stigne u Bugarsku kako bi istraživala tragove kasnog bogumilstva. Ondje Helene susreće grupu bugarskih studenata koji restauriraju crkvu pod vodstvom iskusnog profesora Stefana Metodijeva. Nakon što se smjestila u kuću bake Monke, gdje živi i mlada umjetnica Marica, Helene upoznaje zagonetnog Viktora Markova, “pisca s mnogo iskustva i bogatom općom kulturom”. Istodobno, u selu se počinju zbivati neobične stvari koje ih sve zajedno uvlače u nepredvidljiv niz događaja koji oduzima dah. Snovi i legende oko stare pravoslavne crkve spajaju se u jedno užasavajuće dvodnevno putovanje zemaljskim paklom ljubavi i strasti.

10. Vitez sedam kraljevina, George R. R. Marti
Mladi Dunk bio je tek ulični deran kad ga je stari vitez Arlan od Penidrva uzeo za štitonošu iz Buvljaka u Kraljevu Grudobranu. Sada je Ser Arlan umro, a Dunku su ostali njegovi konji, njegov oklop i njegov mač. Dunk ima priliku od štitonoše bez oca, majke i doma prerasti u istinskog viteza: nadjenuti sebi ime Ser Duncan Visoki. Napokon, vrlo je visok. A na livadi Pepelgaza održava se turnir – turnir koji mu može donijeti bogatstvo i slavu. Sedam Kraljevina uživa u miru pod vladavinom kraljevske kuće Targaryen, sigurne u brojnosti svoje loze, iako su njezini zmajevi izumrli još dok je Ser Arlan bio dijete. U Pepelgazu će se Dunk suočiti s kako najboljim, tako i najgorim izdancima te zmajske krvi – i steći štitonošu s kojim će početi stvarati prijelomna poglavlja povijesti Zapadnih Zemalja…

 


 

Izvor: citajme.com

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close