
Porez na nekretnine, nezaobilazna je tema proteklih nekoliko mjeseci. Porez na nekretnine odnosi se na stambene objekte, uključujući stanove, kuće i druge prostore namijenjene stanovanju. Gospodarske zgrade koje služe za smještaj poljoprivrednih strojeva, oruđa i drugog pribora, kao i nekretnine određene kao poslovni prostori prema odluci o komunalnoj naknadi, ne podliježu ovom porezu, piše Net.hr.
Kako se određuje porez? Porez ne ovisi o tržišnoj vrijednosti nekretnine. Međutim, ako možete dokazati (vještačenje, fotografije, video, dokumentacija o odjavi režija) da je nekretnina u derutnom stanju ili nije pogodna za stanovanje, možete ostvariti oslobođenje ili smanjenje poreza – ističu zagrebački odvjetnici Dora Ljevar i Danijel Pribanić.
Ako već plaćate komunalnu naknadu za stan u kojem živite vi ili članovi vaše uže obitelji, i to možete dokazati prijavom prebivališta/boravišta te računima za režije, nema potrebe za prijavom Poreznoj upravi. Ipak, ako dobijete rješenje o plaćanju poreza, možete uložiti žalbu uz navođenje relevantnih činjenica.
Obveza prijave do 31. ožujka 2025. Obvezni ste prijaviti nadležnom poreznom tijelu:
-promjenu površine nekretnine
-promjenu namjene (npr. iz turističkog najma u dugoročni najam)
-iznajmljivanje nekretnine ako ugovor o najmu nije prijavljen Poreznoj upravi
– ako nekretnina nije pogodna za stanovanje (nema priključke, u ruševnom je stanju i sl.).
Kako se raspodjeljuje prihod od poreza na nekretnine?
Prihod od poreza dijeli se tako da 80 % pripada gradu ili općini, a 20 % županiji na čijem se području nekretnina nalazi.
Turistički gradovi, poput Umaga, Poreča, Rovinja i Preka, imaju više porezne stope, dok veći gradovi poput Zagreba i Rijeke imaju relativno visoke, ali standardizirane stope. Stanovnici manjih okolnih mjesta imaju manje porezne stope od onih koji imaju prazne stanove u većim centrima. Dubrovnik, Opatija i Cres koriste raspone stopa, što znači da različiti dijelovi grada mogu biti oporezovani po različitim stopama.
Tko ne plaća porez na nekretnine?
Nekretnine koje služe za stalno stanovanje.
Nekretnine iznajmljene na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje.
Nekretnine namijenjene javnoj upotrebi i institucionalnom smještaju.
Nekretnine trgovačkih društava namijenjene prodaji ako je od unosa u poslovne knjige do 31. ožujka prošlo manje od šest mjeseci.
Nekretnine preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja u istom razdoblju.
Nekretnine koje su zbog prirodnih nepogoda postale neupotrebljive.
Nekretnine kojima je stambena namjena onemogućena.
Nekretnine u vlasništvu grada ili općine na njihovom teritoriju.
Nekretnine domaćina u ugostiteljskoj djelatnosti koje služe za stalno stanovanje.
Socijalno ugroženi građani, prema odluci jedinice lokalne samouprave.
Najmoprimci ne trebaju poduzimati nikakve korake jer stan u kojem se odvija najam ne podliježe ovom porezu. Porez se plaća samo na prihod od najma.
Gdje podnijeti prijavu i dobiti dodatne informacije?
Za prijavu promjena i dodatne informacije obratite se nadležnom gradu, općini ili ispostavi Porezne uprave na području gdje se nekretnina nalazi.
Više informacija dostupno je na LINKU.
Izvor: Net.hr
Foto: Pexels