Vijesti

Tjelesna aktivnost ne utječe na gubitak kilograma?

Mnogi od nas kad požele izgubiti koji kilogram jure u teretanu i počinju predano vježbati. Znanstvenici, medutim, kažu da samo vježbanje neće pomoći gubljenju kilograma. Vježbanje još povećava apetit pa vrijedni vježbači počinju jesti više.


Jedini ključ za postizanje željene težine je smanjenje broja kalorija. Brojna istraživanja pokazala su da vježbanje zajedno sa smanjenim unosom kalorija daje zapravo iste rezultate kao samo rezanje broja kalorija.
Druge su studije pokazale da ne postoji veza izmedu energije koju netko troši na vježbanje i posljedične promjene u težini. Samo mali postotak populacije u Americi gdje je provedeno istraživanje dovoljno je tjelesno aktivno da bi to dugoročno utjecalo na njihovu težinu. Tjelesna aktivnost ne utječe bitno na težinu.

Vježbanjem se kilogrami ne gomilaju, ali ne gube

Liječnici sa Loyola sveučilišta u Chicagu kažu da je tjelesna aktivnost jako važna za poboljšanje općeg zdravlja ali jedini put gubljenja kilograma je jesti manje. Tjelesna aktivnost itekako koristi zdravlju i održavanju dobre kondicije, ali može se dogoditi da vježbanjem i dobijemo koji kilogram.

Puno ljudi misli da nakon treninga mogu sebi priuštiti kakav zalogaj za nagradu pa pojedu što požele. Vježbanje je super način da se kilogrami ne gomilaju, ali ne tako dobar da bi se i gubili. Odlazak u teretanu će potrošiti kalorije ali ne onoliko koliko se nadamo. Na primjer, 2.2 kg masti je 3500 kalorija a da bi izgubili tu količinu masti treba trčati 61 kilometar.

Ili primjer mulina i kave sa mlijekom. Zbog uživanja u jednom mufinu, što je oko 500 kalorija, morate trčati 8 kilometara ili šetati duplo toliko. Velika kava sa mlijekom i šećerom ima 150 kalorija, da to potrošite spremite se na 5 kilometara šetnje ili 2,5 kilomatara trčanja.


Tekst: telegram.hr

 

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close