TJEDAN PODNO VELEBITA Kako je Rizvanuša dobila ime?
U novom izdanju serijala “Tjedan destinacija” i ovog ljeta donosimo zanimljive i malo poznate činjenice o bogatoj prirodnoj, kulturnoj i povijesnoj baštini turističkih destinacija Ličko-senjske županije i šire. Šesti Tjedan destinacije posvećen je području podno Velebita.
Nakon što smo posjetili Rekreacijski centar u Baškim Oštarijama i istražili Karlobag, naše sljedeće odredište je Rizvanuša. Rizvanuša se nalazi na visini od 550 metara i u sastavu je grada Gospića i Parka prirode Velebit. Kako je Rizvanuša dobila ime te još mnogo drugih zanimljivosti o ovom malom ličkom selu saznajte u trećem nastavku Tjedna podno Velebita!
Kako je Rizvanuša dobila ime?
Rizvanuša je dobila ime po Rizvan agi Senkoviću. Radi se o nekadašnjem turskom feudalnom gospodaru koji je stolovao u Ličkom Novom. Njegovo ime je poznato i izvan Like, a sagradio je kulu Senkovića koja je začetak današnjeg Gospića. Ostatci kule se mogu i danas vidjeti na desnoj strani rijeke Novčice i predstavljaju najstariji spomenik kulture grada Gospića.
Povijest Župe Brušani
Rizvanuša je dio župe Sveti Martina u Brušanima. Prostorno je povezana s Brušanima i ponekad se smatra zaseokom ovog podvelebitskog mjesta koje je ime dobilo po brusu koji se izrađivao od tamnocrvenog kamena brusilovca kojim obiluje okolno područje.
Rizvanuša i Brušani su naseljeni još od vremena Japoda. U doba Rimljana nalazili su se uz prometnicu kojom se odvijao živi trgovački promet između Karlobaga i ličkog zaleđa. Nakon što su Turci zagospodarili ovim područjem 1527. godine, brušanski je kraj ostao bez svoga stanovništva. Turke je prognao knez Jerko Rukavina 1685. godine, nakon čega su Brušane i Rizvanušu naselili hrvati Bunjevci i nekoliko obitelji Primoraca i Gorana. U vrijeme turskih osvajanja srušena je predturska crkva sv. Martina u Brušanima, a nova je sagrađena krajem 17. stoljeća.
Koliko stanovnika ima Rizvanuša?
Na popisu stanovništva iz 2011. godine, Rizvanuša je imala 29, a Brušani 134 stanovnika. U brušanskom kraju prevladavaju prezimena Abramović, Barić, Brkljačić, Burica, Cindrić, Došen, Dubrovec, Ivančić, Lisac, Lovrić, Maras, Mataija, Mesić, Nagljć, Opačić, Pavelić, Pavičić, Petrlić, Ratković, Šikić, Sanković, Srećković, Sudar, Stilinović, Šuper, Tonković i Župan.
Spomenik Velebitskim junacima
U spomen na 26 poginulih pripadnika specijalne policije MUP-a RH koji su tijekom Domovinskog rata čuvali obronke Velebita, u Rizvanuši je 2017. godine podignut spomenik nazvan „Velebitskim junacima“. Spomenik je rad akademskog kipara Petra Dolića.
Rizvan City
Zadnjih godina okolica Rizvanuše postaje sve interesantnija kao izletnička destinacija. Rizvanuša je početna točka mnogih planinarskih putove prema Srednjem Velebitu i sjevernom dijelu Južnog Velebita, a u prekrasnom velebitskom okruženju izgrađen je i avanturistički park “Rizvan City”. Staro obiteljsko seosko gospodarstvo u Rizvanuši je pretvoreno u pustolovno-izletnički centar koji grupama i pojedincima nudi niz atraktivnih pustolovnih aktivnosti poput paintballa, streličarstva, quad safarija, absailinga, trekkinga i jeep safarija.
Foto: Rizvan City Facebook