DogađanjaTurizam

TJEDAN OTOČCA Od kneza Borne do grada Otočca – povijest Gacke u kamenu

U novom izdanju serijala “Tjedan destinacija” i ovog ljeta donosimo zanimljive i malo poznate činjenice o bogatoj prirodnoj, kulturnoj i povijesnoj baštini turističkih destinacija Ličko-senjske županije i šire. Osmi Tjedan destinacije posvećen je gradu Otočcu.

Nakon što smo otkrili kako je Barkanova biciklijada dobila ime i doživjeli avanturu na rijeci Gacki, naše sljedeće odredište je park otočke crkve Presvetoga Trojstva. Ovdje, u samom središtu Otočca, nalazi se park skulptura pod nazivom Gačanski park hrvatske memorije. Koja se priča krije iza ovog parka, saznajte u Trećem nastavku Tjedna Otočca!


Gačanski park hrvatske memorije sastoji se od 32 kamene skulpture koje kronološkim redom pričaju priču o otočkoj povijesti i kulturi. Svaka skulptura je posvećena jednoj povijesnoj osobi koja je ostavila trag u ovoj sredini, važnom događaju iz povijesti Gacke ili kulturološkoj činjenici koja je vezana za prostor Gacke i Gačana. Na svakom kamenom bloku nalazi se i po jedno slovo glagoljice, u spomen na bogatu glagoljsku baštinu Gacke.

Priča u kamenu duga 12 stoljeća

Gačanski park hrvatske memorije obuhvaća dugih 12. stoljeća prošlosti regije Gacke. Prva skulptura je posvećena  knezu Borni, prvom vladaru koji je u 9. stoljeću utemeljio nukleus srednjovjekovne hrvatske države, a priča završava  s Gradom Otočcem i oživotvorenom hrvatskom državom.

Neke od tema na skulpturama su i Bašćanska ploča, Dabarski brevijar, Otočka kapetanija, Bitka kod Jurjevih stijena, 123. otočka brigada te poznate osobe – bizantski car Konstantina Porfirogenet, Fran Krsto Frankopan, slikar Nikola Mašić, vojnik Stjepan Sarkotić, glumica Jucci Kellermann, znanstvenik Egon Matijević

Umjetnici iz cijelog svijeta

Za Gačanski park hrvatske memorije zaslužna je Katedra čakavskog sabora pokrajine Gacke na čelu s Milanom Kranjčevićem, uz tijesnu suradnju s otočkom župom i župnikom mons. Tomislavom Šporčićem.

Skulpture su izrađene na kiparskim kolonijama koje su započele 2010., a završile 2013. godine. Umjetnički voditelj projekta, pulski  kipar Šime Vidulin, u Otočac doveo umjetnike iz cijelog svijeta – Kanade, Meksika, Rusije, Bosne i Hercegovine, Italije, Njemačke, Španjolske, Crne Gore, Rumunjske, Slovenije i Hrvatske.

 

 

 

Foto: Turistička zajednica Grada Otočca

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close