Vijesti

Svjetski je dan menopauze

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje kako će do 2030. godine 1,2 milijarde žena biti u dobi od pedeset godina ili više, što je gotovo trostruko više nego 1990. godine.


Menopauza je razdoblje u životu žene, kada počinje slabljenje cikličnog rada jajnika, a menstrualni ciklusi i krvarenja prestaju. O menopauzi se govori kada žena nije imala menstruaciju barem proteklih 12 mjeseci. Prosječna dob u kojoj menopauza nastupa je oko 50. godine, ali može se javiti i ranije, oko 40. godine. Fiziološki, menopauza je povezana s padom funkcije jajnika i padom, odnosno prestankom reprodukcijske funkcije žene.

Zbog smanjenog lučenja hormona dolazi do brojnih tjelesnih promjena: atrofije grudnog tkiva i genitalnih organa, suhoće rodnice, smanjivanja gustoće kostiju uz povećan rizik za razvoj osteoporoze, gubitka mišićne elastičnosti i promjena na krvnim žilama. Eksperimentalna su istraživanja na životinjama utvrdila da estrogeni usporavaju nastanak ateroskleroze. U ljudi je jasno potvrđeno da estrogeni smanjuju razinu lošeg i povećavaju razinu dobrog kolesterola. Zaštitni učinak estrogena nakon menopauze nestaje.

Svjetski dan menopauze, koji je ove godine posvećen neredovitim krvarenjima u perimenopauzi, jednom od najčešćih problema prijelaznog razdoblja u biološkom ciklusu svake žene. Naime, Institut za žensko zdravlje upozorava kako je stopa korištenja menopauzalne hormonske terapije u ciljnoj skupini žena u Republici Hrvatskoj manja od dva posto, iako čak 50 posto perimenopauzalnih i postmenopauzalnih žena traži pomoć ginekologa primarne zdravstvene zaštite zbog abnormalnog krvarenja.

 

Foto: unsplash

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close