Događanja

Svi uspjesi naših sportaša 2016. godine

Godina iza nas bila je prilično uspješna kada su u pitanju uspjesi hrvatskih sportaša, jedna od uspješnijih godina otkad je samostalne Republike Hrvatske. Osvojili smo rekordan broj olimpijskih medalja, igrali u finalu Davis Cupa, nadigrali aktualnog Europskog prvaka pa ipak izgubili, osvojili brončanu medalju u rukometu na Europskom prvenstvu, Sandra Perković i braća Sinković su nezaustavljivi i najbolji na svijetu u sportovima kojima se bave…

Donosimo vam pregled najvažnijih sportskih uspjeha naših sportaša u godini na isteku.

Europsko prvenstvo u vaterpolu

Sportsku godinu otvorili su hrvatski vaterpolisti nastupom na EP-u u Beogradu. Ždrijeb nam je dodijelio domaćina Srbiju odmah u grupnoj fazi, a od istočnih susjeda smo upisali jedini poraz u skupini. U osminu finala smo prošli kao drugoplasirani gdje smo uvjerljivo izbacili Nizozemce. No Mađari su ipak bili prejaki u četvrtfinalu 8-5 i Barakude su tu završile svoj put. Srbija je kao domaćin osvojila prvenstvo protiv Crne Gore.

Europsko rukometno prvenstvo

Hrvatska rukometna reprezentacija je na EP stigla u nešto drugačijem sastavu. Izbornik Željko Babić pomladio je momčad, izostavio neke rukometaše i napravio pravo malo čudo. Kauboji su u grupnoj fazi pobijedili Bjelorusiju, izgubili od Norveške da bi pobjedom protiv Islanda osigurali drugo mjesto u skupini. U drugom krugu smo pobijedili Makedoniju i izgubili od vječitih rivala Francuza da bi čudesno pobijedili domaćina Poljsku usred Krakowa 37-23 i osigurali polufinale.

Nakon čudesne pobjede nad Poljacima činilo se kao da nas ništa ne može zaustaviti. Pa ipak, naletjeli smo na raspoložene Španjolce i priča za prva dva mjesta je bila okončana. U utakmici za treće mjesto vratili smo Norvežanima za poraz i rezultatom 31-24 osvojili brončanu medalju na Europskom prvenstvu. Prvak je postala Njemačka.

Svjetsko dvoransko prvenstvo u Atletici

Zatim je uslijedilo Svjetsko dvoransko prvenstvo u atletici u Portlandu gdje je Hrvatska osvojila jednu medalju. Mladi hrvatski bacač kugle Filip Mihaljević šokirao je konkurenciju i stigao do brončane medalje hicem od 20,87 metara. Bio je to njegov osobni rekord, a bolji od njega bili su samo Tom Walsh i Andrej Gag. Mihaljević je ovim postignućem ušao u utrku za najboljeg hrvatskog sportaša u 2016. godini.

Europsko prvenstvo u taekwondou

Malo prije početka Olimpijskih igara održalo se Europsko prvenstvo u taekwondou na kojem je Hrvatska imala pet predstavnika. Tomić je zaustavljena u četvrtfinalu, Bezjak, Marinović i Maljković su zapeli u kvalifikacijama, ali zato je svoju prvu europsku broncu osvojila Lucija Zaninović. Splićanku je u polufinalu pobijedila 18-godišnja Srpkinja Tijana Bogdanović, a Zaninović se kući vratila s novim odličjem.