Vijesti

STUDENTSKI proveo anketu: 57% ispitanih ne bi moglo studirati da se studij plaća

57 % ISPITANIH STUDENATA NE BI MOGLO STUDIRATI DA SE STUDIJ PLAĆA; MZOS KREĆE U PREGOVORE ZA PRODULJENJE BESPLATNOG STUDIRANJA
Studentski.hr za vas je istražio koliko bi studenata moglo studirati da se studij plaća. MZOS nam je također odgovorio na upit o produženju ugovora za besplatno studiranje. 

u

Studentski.hr za vas je istražio koliko bi studenata moglo studirati da se studij plaća. U nastavku pogledajte rezultate.

Anketa koju smo proveli među studentskom populacijom u RH bila je anonimna, a sudjelovala su 222 studenata. Od toga, najveći broj studenata koji je sudjelovao u anketi ima 20, 21 i 22 godine. Dakle, najveći broj studenata koji je ispunio anketu, ima i najveći interes za pitanje plaćanja studija. Isto tako, u anketi je sudjelovalo 177 studentica i 45 studenata.

Anketom smo željeli ispitati koliko bi studenata uopće moglo studirati da se studij plaća. Naime, s obzirom na to da su u našoj anketi sudjelovala 222 studenta, rezultati ankete ne mogu se proicirati na cijelu studentsku populaciju. Riječ je samo o uzorku studenata.

Od 222 ispitanika, 63 trenutno plaća studij, dok 159 studenata ne plaća studij.

Plaćate li trenutno studij?

Što se tiče cijene studija, one variraju ovisno o fakultetu koji studenti pohađaju. Međutim, najveći broj studenata plaća studij po cijeni od 7200 kuna po godini, potom 5500 kuna, dok manji broj studenata plaća studij po cijeni manjoj od 3000 kuna. Također, dvoje je studenata odgovorilo kako studij plaćaju više od 8400 kuna, a samo je jedan ispitanik ankete odgovorio da studij plaća 42 000 kuna.

Nadalje, studente smo pitali kolika su im mjesečna primanja te bi li mogli studirati da se studij plaća. Prosječna mjesečna primanja studenata isto tako variraju, a neki studenti primaju stipendiju te na taj način podmiruju svoje životne troškove.

Od 222 ispitanih studenata, 57 posto ne bi moglo studirati da se studij plaća, dok bi 43 posto ispitanika moglo studirati. Odnosno, 126 ispitanika reklo je kako ne bi moglo studirati da se studij plaća, dok 96 ispitanika smatra da bi mogli studirati.

Biste li mogli studirati da se studij plaća?

 Prema rezulatatima ankete, većina studenata trebala bi se zaposliti kada bi se studij plaćao. Naime, najveći broj studenata odgovorio je kako bi trebali raditi uz studij, a manji dio studenata odustao bi od studija. Naime, studenti bi tražili različite poslove; radili u poljoprivredi, čistili i konobarili, otišli raditi u inozemstvo, radili sezonske poslove, radili sa srednjom školom jer bi trebali napustiti obrazovanje i slično.

Na posljednje pitanje: Ako ne biste mogli platiti studij, biste li razmišljali o dizanju kredita, 55 posto studenata odgovorilo je kako ne bi razmišljalo o dizanju kredita, dok je 45 posto studenata odgovorilo kako bi razmislilo o dizanju kredita.

Biste li razmišljali o dizanju kredita?

 Sve u svemu, prema rezulatatima ankete, od 222 ispitanika, većina ne bi mogla plaćati studij, točnije njih 126, dok bi 96 studenata moglo studirati da se studij plaća. Podaci govore kako bi većina studenata bila primorana raditi uz fakultet ili razmišljati o alternativnim načinima prikupljanja novaca za studiranje.

Upravo zbog toga kontktirali smo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te ih pitali ima li kakvih informacija o tome hoće li produžiti ugovore o besplatnom studiranju, na što su nam odgovorili:

– U siječnju 2015. godine Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta započet će razgovore s predstavnicima studenata i visokih učilišta o uvjetima pod kojima će studenti moći studirati uz punu subvenciju države u sljedećoj akademskoj godini. Odluka o uvjetima temeljit će se na analizi rezultata trogodišnje implementacije Odluke Vlade RH o punoj subvenciji participacije u troškovima studija za akad. god. 2012./2013., 2013./2014. i 2014./2015. Ministarstvo očekuje da bi nova Odluka mogla biti donesena do ožujka 2015

 

Tekst: studentski.hr

Foto: screenshot

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Oznake
Back to top button
Close