Vijesti

Savjeti za pravilno vaganje

Tjelesna masa u jednom danu može oscilirati otprilike od 2 do 3 kilograma, a glavni razlog tih oscilacija je voda. Na našu tjelesnu masu utječe koliko smo jeli, pili, jesmo li ispraznili mjehur i crijeva, znojimo li se i slično. Najnižu tjelesnu masu imamo ujutro nakon prospavane noći tijekom koje nismo ništa jeli i pili, a normalnim procesima disanja smo gubili vodu. Tijekom dana tjelesna masa raste.


Vaganje obavi prije doručka

Najbolje doba dana za vaganje je jutro, prije doručka. Večernje vaganje treba izbjegavati, zbog toga što tada važeš i svu hranu i tekućinu koju si konzumirala tijekom dana, a koja se još nije do kraja probavila. Također je važno vagati se svaki put u isto vrijeme, odnosno u isto doba dana. Nije preporučljivo vaganje odmah nakon tjelesne aktivnosti, zbog promjene količine vode u organizmu, što će značajno utjecati na tjelesnu masu i pokazati nerealne brojke na vagi.

Izbjegavaj vaganje za vrijeme menstruacije

Također se ne preporučuje vaganje nekoliko dana prije i za vrijeme menstrualnog ciklusa, jer u tom periodu većina žena, uslijed hormonskih promjena, pojačano zadržavaju vodu u organizmu, što rezultira kojim kilogramom više. Stoga je vaganje najbolje odgoditi do završetka menstruacije.

Jednom na tjedan, u isto vrijeme

Tijekom procesa mršavljenja, promjene na tjelesnoj masi su najuočljivije ako se vaganje provodi jednom na tjedan i to u isto vrijeme. Obzirom da se tjedno preporučuje gubiti 0,5 do 1 kg, češće vaganje neće pokazati značajnije promjene, što može djelovati obeshrabrujuće.

Pri svakom vaganju neka se koristi ista vaga, te ista odjeća i obuća, a najbolje je vagati se sa što manje ili bez odjeće. Prilikom vaganja treba voditi računa da se vaga ne nalazi na neravnoj ili mekanoj površini.


Tekst: zdravakrava.hr

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close