Vijesti

Rimljani živjeli pod napadom nametnika i parazita

Iako većina ljudi pri spomenu na Rimsko Carstvo odmah pomisli na rimsku vojsku, gladijatore, cara i Senat, nemali je broj onih koji se prisjete javnih kupki, zahoda sa sustavima za osobnu higijenu, razvijene kanalizacijske mreže, kao i sustava akvedukta koji su dovodili pitku vodu u rimske gradove i naselja. Ipak, sve navedeno nije uspjelo zaštititi Rimljane od najezde mikroba, koja je prema nedavnim istraživanjima bila izraženija od one iz ranijih razdoblja željeznog doba.


Uspoređujući arheološke ostatke iz antičkih septičkih jama, kanalizacijskih odvoda i odlagališta smeća, kao i rimskih grobišta, znanstvenici s odjela za arheologiju i antropologiju pri University of Cambridge, a pod vodstvom prof. Piersa Mitchella, došli su do zaključka kako je čistoća u rimsko doba ustvari nazadovala, nasuprot uvriježenom mišljenju o visokim standardima rimske higijene

Ostaci karakalinih termi u Rimu (FOTO: Wikipedia/Agnete)

„Čini se kako napredni sanitarni čvorovi koje su izgradili Rimljani nisu unaprijedili zdravstvene uvjete onako kako bismo to očekivali”, izjavio je Mitchell u intervjuu za Discovery News. Štoviše, Mitchell je tijekom istraživanja otkrio kako su najrašireniji crijevni paraziti u rimsko doba bile trihinele i gliste koje se obično šire hranom kontaminiranom fekalijama. „Mogli su se širiti pripremanjem hrane nečistim rukama ili, pak, korištenjem ljudskog izmeta kao gnojiva”, otkrio je prof. Mitchell.

Uz navedene mikrobe, valja spomenuti kako je rimsko stanovništvo često mučila i Entamoeba histolytica, praživotinjica koja izaziva dizenteriju, obilježenu proljevom, krvavom stolicom, abdominalnom boli i povišenom tjelesnom temperaturom. Navedena se u organizam vjerojatno unosila konzumacijom vode zaražene ljudskim izmetom.

Pročitajte cijeli članak na znanost.geek.hr


Foto: znanost.geek.hr / mersonkent.com

 

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close