Novac

Primili Vladine potpore, a radnicima nisu isplatili plaće

OD GOTOVO DVA MILIJUNA KUNA

Porezna uprava je 27. svibnja objavila najnoviji popis poslodavaca koji tri mjeseca uzastopno nisu isplatili plaće svojim radnicima, a Fininfo je analizirao neisplatitelje u kontekstu isplaćenih potpora za očuvanje radnih mjesta usljed koronakrize. Rezultati su prilično zanimljivi!


Na listi neisplatitelja plaća se nalazi ukupno 1.237 poslodavaca od kojih je 1.185 pravnih osoba, a ostatak od 53 čine fizičke osobe, tj. obrtnici. Zajedno nisu isplatili plaće za ukupno 2.310 radnika koje zapošljavaju.

Kriteriji za ulazak na listu su neisplata plaće 3 mjeseca uzastopno ili 3 mjeseca neisplate u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci.

Djelatnosti koje su najučestalije među poslodavcima koji su se našli na zadnjoj listi neisplatitelja plaća su:

Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića
Trgovina na veliko (osim vozila)
Gradnja zgrada
Specijalizirane građevinske djelatnosti
Kopneni prijevoz i cjevovodni prijevoz
Trgovina na malo (osim vozila)
Arhitektonske djelatnosti i inženjerstvo; tehničko ispitivanje i analiza
Ostale uslužne djelatnosti
Upravljačke djelatnosti; savjetovanje u vezi s upravljanjem
Poslovanje nekretninama

Prema analizi Fininfa, poslodavci koji pripadaju ovim djelatnostima čine gotovo 62 posto ukupne liste neisplatitelja plaća te nisu isplatili plaće za 1.226 radnika za promatrano razdoblje.

S obzirom da se na listi nalaze pravne osobe koje uzastopno nisu isplaćivale plaće za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka ove godine, radi se o poslodavcima koji su bili u problemima s isplatom plaća barem dva mjeseca prije zabrane rada zbog epidemije koronavirusa, odnosno donošenja “Odluke o mjerama ograničenja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanju sportskih i kulturnih događanja”.

Uspoređujući djelatnosti koje su najzastupljenije na listi neisplatitelja plaća s djelatnostima koje su dobile najviše potpora za očuvanje radnih mjesta za ožujak 2020. godine mogu se uočiti preklapanja.

Šest djelatnosti koje se nalaze na listi neisplatitelja plaća se ujedno nalaze i u top 11 djelatnosti koje su dobile najveće isplate potpora za ožujak:

Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića
Trgovina na veliko, osim trgovine motornim vozilima i motociklima
Gradnja zgrada
Specijalizirane građevinske djelatnosti
Kopneni i cjevovodni prijevoz
Trgovina na malo, osim trgovine motornim vozilima i motociklima

Neisplatitelji plaća i potpora za očuvanje radnih mjesta

Osim što se mogu uočiti preklapanja najzastupljenijih djelatnosti liste neisplatitelja plaća s djelatnostima koje su dobile najveće isplate potpora za ožujak 2020. godine, zanimljiva su i preklapanja u samom popisu poslodavaca s te dvije liste.

Tako je 147 pravnih osoba s liste neisplatitelja plaća dobilo potporu za očuvanje radnih mjesta za ožujak. Dakle, skoro 15 posto neisplatitelja plaća dobilo je potporu. Ti poslodavci nisu isplatili plaće za ukupno 550 radnika za promatrano razdoblje te su primili potpore od 1,77 milijuna kuna za ožujak.

Od 147 subjekta koji su primatelji potpore njih 34 su ušli na listu u 2020. godini, tj. nisu se nalazili na popisu neisplatitelja plaća za 2019. godinu. Ostalih 113 su se nalazili i na prethodno objavljenoj listi neisplatitelja plaća, što znači da 76,9 posto primatelja potpora za ožujak 2020. godine, a koji su ujedno i neisplatitelji plaća, imaju problema s isplatom plaće za razdoblje od barem pola godine, prije uvođenja mjera ograničenog poslovanja zbog epidemije koronavirusa.

Prvu listu neisplatitelja plaća Porezna uprava je objavila 15. srpnja 2014. godine. Na tadašnjoj listi nalazilo se 5.619 pravnih osoba koji nisu isplatili plaće za 19.449 radnika tijekom prvog kvartala 2014. godine.

 

Foto: Lika Club

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Pročitajte još
Close
Back to top button
Close