Šumarstvo
Prije nisu bili niti spomenuti, sad se Hrvatski planinarski savez spominje 14, a planinarske udruge osam puta
Hrvatski planinarski savez ni na koji način ni u jednom trenutku nije zvao, nije tražio neko postupanje i nije konzultiralo bilo koju političku opciju ili pojedinog političara zbog bilo čega u vezi sa sudbinom planinarskih domova. Do rješenja se došlo isključivo djelovanjem HPS-a, objašnjavanjem činjenica i davanjem konstruktivnih prijedloga, kazao je Alan Čaplar.
Sutra će se na dnevnom redu Sabora, u prvom čitanju, pred zastupnicima naći prijedlog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske koji je u protekla dva mjeseca doveo do brojnih reakcija Hrvatskog planinarskog saveza (HPS) i čitave planinarske zajednice u našoj zemlji, i to zbog ideje da upravljanje planinarskim domovima koji se nalaze na područu nacionalnih parkova, parkova prirode i županija preuzmu isti ti nacionalni parkovi i županije.
– Planinarskim udrugama bit će omogućeno sklapanje ugovora o korištenju planinarskih objekata na neodređeno vrijeme i bez naknade. Usto su i definirane sve vrste planinarskih objekata, a to su planinarski domovi, planinarske kuće i planinarska skloništa, kao i njihova osnovne funkcije – sigurnost, boravak i odmor planinara i drugih posjetiitelja u planinama. Što se tiče pružatelja ugostiteljskih usluga prehrane i pića, definirano je da su svi oni obavezni omogućiti korištenje vanjskih i unutarnjih sadržaja u planinarskom domu, neovisno koristi li posjetitelj hranu i piće ili dolazi samo kao posjetitelj i ništa ne konzumira. Iz poslova upravljanja planinarskim objektima iz zakonskog su teksta sad uklonjene županije i javne ustanove, odnosno nacionalni parkovi i parkovi prirode, a ministarstvo nadležno za državnu imovinu na sebe prima obavezu investicijskog održavanja, što dosad zakonom nije bilo definirano.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Izvor: vecernji.hr | Foto: Josip Durdov