Energetika

Prijatelji Gacke: “Iako projekt nosi naziv “Lički Medvjed”, mogao bi značajno ugroziti populaciju divljih zvijeri”

U petak, 7. ožujka 2025. godine završila je javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš vjetroelektrane Lički Medvjed. Do tog datuma svi zainteresirani mogli su izvršiti uvid u Studiju u službenom prostoru Grada Otočca ili putem mrežnih stranica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.


Svoje primjedbe nadležnom upravnom tijelu dostavila je Udruga Prijatelji Gacke, koja je kroz šest točaka istaknula, kako navode, “značajne nedostatke Studije koji mogu dovesti do pogrešnih zaključaka o prihvatljivosti zahvata i neadekvatne procjene njegovog utjecaja na prirodu i okoliš.

Prema njihovim navodima, studija nije uzela u obzir Kartu osjetljivosti prostora Republike Hrvatske na razvoj vjetroelektrana, koju je izradilo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije: “Prema navedenoj Karti osjetljivosti, predložena lokacija vjetroelektrane VE Lički Medvjed nalazi se dominantno u području s najvećom mogućnošću značajnog negativnog utjecaja na prirodu, što je i najviši stupanj osjetljivosti u Republici Hrvatskoj.”

Udrugu posebno zabrinjava visoka vjerojatnost negativnih utjecaja na ptice, šišmiše i velike zvijeri na ovom biološki iznimno vrijednom području: “Iako projekt nosi naziv “Lički Medvjed”, on bi mogao značajno ugroziti populaciju divljih zvijeri, uključujući medvjede, kroz uništenje njihovih prirodnih staništa na ovom području.”

Također ukazuju na sadržaj same studije, koja je “apologetski usmjerena na opravdavanje zahvata, umjesto na objektivnu procjenu utjecaja zahvata”. Nadalje, upozoravaju da studija nije dovoljno predstavila utjecaj na lokalnu zajednicu, niti je provedena dostatna komunikacija sa stanovnicima ovog područja: “Odgovorne osobe u udrugama koje su morale biti obaviještene i konzultirane prilikom izrade studije, npr. predsjednici lovačkih udruga, nisu bili obaviješteni niti kontaktirani.”

Među dodatnim problemima ističu  i nesukladnost studije sa “Zakonom o zaštiti od buke“ prema kojem se u postupcima ispunjavanja uvjeta vezanih uz provedbu mjera zaštite od buke obvezno navode svi izvori buke:. “Prema Tablici 2.1.1. svi planirani vjetroagregati imat će promjer rotora 195 m, dok je u poglavlju ‘5.10. Utjecaj od povećanih razina buke’ analiza rađena na vjetroagregatima promjera rotora 136 m.”

Također, upozoravaju kako je studija poslužila investitoru kao temelj za zahtjev izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Otočca: “Tim izmjenama se područja osjetljiva na buku u području naselja Dabar planiraju izuzeti iz građevinskih područja kako bi se povećalo dopuštene razine buke. Umjesto da se veličina zahvata prilagodi okolišu, dogodilo se suprotno – investitor je na temelju rezultata studije utjecao na promjene u okolišu kako bi se zahvat mogao izvesti u što većim dimenzijama.

Vezano uz zaštitu ptica, traži se obvezna primjena mjere „gašenja na zahtjev“ (engl. shutdown on demand). “Umjesto korištenih izraza u Studiji poput „moguće je“, „treba primijeniti“ i „predloženo je“, potrebna je izričita formulacija koja bi postavila obvezu primjene ove mjere, kako bi se detekcijskim sustavima (kamerama) i gašenjem turbina na zahtjev smanjio rizik od kolizije i ublažio negativan utjecaj na ptice”

Nadalje, upozoravaju da projektom nije definirana završna točka niti kompletna trasa dalekovoda do priključka na mrežu, predmetna studija je nepotpuna te ne može procijeniti potencijalne utjecaje dalekovoda TS Lički Medvjed-TS Lika na okoliš.

U Zaključku Prijatelji Gacke ističu da predmetna studija ne osigurava temeljitu i objektivnu procjenu utjecaja na okoliš, što je ključno za donošenje ispravne odluke o prihvatljivosti zahvata.

“Smatramo kako bi trebalo provesti dodatne analize, uključujući preciznije razmatranje osjetljivosti područja i staništa, projekcije svih utjecaja na okoliš sukladno zakonskim odredbama te realno razmotriti mogućnost smanjenja projekta odnosno odustajanja od projekta zbog potencijalno nepopravljive štete po prirodu i okoliš”.

Cijeli tekst Primjedbe dostupan je na Facebook stranicama Udruge Prijatelji Gacke.

 

Foto: Pexels

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Oznake
Back to top button
Close