Energetika

Otvoreno pismo ZKD Kosinj: “Molimo odgovore na tri ključna pitanja”

ZNANSTVENO I KULTURNO DRUŠTVO KOSINJ

Znanstveno i kulturno društvo Kosinj uputilo je otvoreno pismo Općini Perušić i Hrvatskoj elektroprivredi koje prenosimo u cijelosti.

Poštovani,

tema Kosinja ponovno je skoro posve nestala iz hrvatske javnosti, nema nikakvih vijesti, čak ni o poplavama, kojih je naravno bilo, tek je nedavno malo više pozornosti dobila vijest o useljenju nekoliko Kosinjana u stambenu zgradu u Perušiću. U prethodnom razdoblju puno se govorilo o tome da ljude koji će se morati seliti sa svojih ognjišta treba primjereno financijski obeštetiti. Koliko nam je poznato, uz mali dio tvrdih i odlučnih koji se ni pod koju cijenu ne žele seliti, većina je prihvatila poboljšanu ponudu HEP-a. No, svi znamo da je puno otvorenih pitanja i velikih problema te stoga molimo nadležne iz dvaju ključnih subjekata, Općine Perušić i Hrvatske elektroprivrede za odgovore na tri pitanja:

1) U kojoj je fazi izgradnja Hidroenergetskoga sustava Kosinj te kad je planiran dovršetak radova?
2) Koliko je arheoloških lokaliteta istraženo do današnjega dana i kakvi su konkretni planovi za istraživanje?
3) Što se planira s preostalim stanovnicima Kosinja, kako će se ispuniti njihova Ustavom zajamčena temeljna prava, prije svega na zdravstvenu zaštitu i obrazovanje djece?

Naime, na terenu je vidljivo da je došlo do zastoja radova, no u javnosti nema informacija o čemu se točno radi i kakvi su planovi investitora.

Napominjemo kako prema našim saznanjima niti jedan, baš niti jedan arheološki lokalitet nije istražen, što se žurno mora promijeniti, jer bez obzira na planirani rok izgradnje HES Kosinj, vrlo je ograničeno vrijeme u kojemu se te aktivnosti mogu provesti. Nećemo posebno isticati kolika je važnost kulturno-povijesne baštine koja će se naći pod vodom, ne samo za lokalnu ili područnu, nego i za nacionalnu razinu, u Studiji o utjecaju na okoliš HES Kosinj iz 2016. godine poimence je navedeno 10 lokaliteta arheološke baštine, 18 lokaliteta etnografske baštine, četiri objekta sakralne baštine te dva objekta civilne zaštite. Pretpostavljamo da već imate plan za Muzej Kosinjske doline, kako bi se postojeći te očekivani i vrlo izvjesni novi artefakti izložili što bliže mjesta na kojemu su pronađeni, možete li s javnošću podijeliti informacije o tome?

Poznato je da su vijećnici Općine Perušić, pa i neki iz Kosinja (?!) tražili da se kosinjsku djecu vozi u Osnovnu školu u Perušić, što bi bilo brutalno kršenje dječjih i ljudskih prava koje se nikako ne smije i ne može dogoditi u 21. stoljeću u suvremenoj i demokratskoj hrvatskoj državi. Stoga vas pitamo planirate li osposobiti jednu od postojećih područnih škola, na Rudinci ili u Vukelićima ili, što bi bilo najbolje rješenje, izgradnju nove funkcionalne škole u Sv. Ivanu, gdje je postojala škola od prve polovice 19. stoljeća sve do druge polovice 20. stoljeća?

U Domovinskom ratu ondje je bila i ambulanta, dok je do 1990. bila kod Kosinjskoga mosta, zanima nas gdje je planirana gradnja nove ambulante u Kosinju? I ovdje smo slobodni predložiti Sv. Ivan kao prirodni centar Donjega Kosinja. Poznato je kako su sredstva za gradnju škole i ambulante dostupna iz fondova Europske unije te, iako ne sumnjamo da imate dovoljno znanja i iskustva za pripremu projekta, rado ćemo pomoći savjetom, bude li potrebno.

Sjetimo li da je i u Donjem Kosinju postojao poštanski ured, prije nego što je desetljećima ostao raditi samo onaj u Gornjem Kosinju, trebalo bi i tu važnu uslugu omogućiti preostalim stanovnicima, a onda slijedi logično pitanje ispostave Hrvatskih šuma, s obzirom na bogatstvo šuma, odnosno kvalitetu i količinu drvne građe. I tako smo došli do onoga o čemu je trebalo razgovarati puno ranije. Koliko god mi u ZKD Kosinj bili protiv gradnje HES Kosinj, ona se ipak događa te Gornji Kosinj više ne može ispunjavati svoju višestoljetnu funkciju središta Kosinja. Stoga preostalim stanovnicima, koji čine oko 70 % ukupnog stanovništva Kosinjske mikroregije treba izgraditi novo funkcionalno središte s osnovnim potrebnim sadržajima: crkva, škola, pošta, mjesni ured, trgovine i sl.

Budući da crkva sv. Ivana Krstitelja i dalje okuplja kosinjski narod, ne treba puno razmišljati gdje bi takav centar trebalo graditi. Slobodni smo podsjetiti Vas da možete pogledati u ranije planove izgradnje HES Kosinj u kojima je svima, sve do aktualnog projekta, izgradnja novoga središta Kosinja bila integralan dio projekta izgradnje HES Kosinj. Nikad nije kasno za popravak propuštenoga i optimizaciju projekta.

Ljubazno Vas molimo za odgovor na ova tri pitanja, a ako ga ne dobijemo, s obzirom na to da se radi o ključnim pitanjima, presudnim za opstanak zajednice, za nastavak života u Kosinju, morat ćemo se obratiti Županiji ličko-senjskoj i Ministarstvu gospodarstva.

S poštovanjem,

Predsjednik ZKD Kosinj

dr. sc. Milan Bošnjak

 

Foto: HEP

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.




Oznake
Back to top button
Close