Kolumne

Najljepše knjige o najvažnijoj stvari na svijetu

Knjige koje smo svi čitali za lektiru, dobro možda neki i nisu, no za junake ovih priča ste sigurno čuli a od ponekih možda nešto i naučili. Danas vam donosim najljepše priče o prijateljstvu.

“Pustolovine Huckleberryja Finna”, Mark Twain

Ovaj roman smatra se jednim od najvećih američkih romana. Twain odnosno pravim imenom Samuel Clemens uveo je lik Hucka Finna kao naboljeg prijatelja Toma Sawyera u svojem romanu “Pustolovine Toma Sawyera” (1876).  “Pustolovine Huckleberryja Finna” svojevrstan su nastavak tog romana.

U središtu djela ozbiljne su teme – ropstvo i drugi aspekti života u predratnom društvu američkog juga. Radnja romana prati doživljaje glavnog lika Hucka i njegovog prijatelja Jima, odbjeglog roba, koji putuju na splavi niz rijeku Mississippi. Jim bježi jer je otkrio da ga namjeravaju prodati i odvojiti od žene i djece, a Huck ide s njim da mu pomogne na putu k slobodi u Ohio. Njihov bijeg smatra se jednom od najznačajnijih scena bijega u slobodu u američkoj književnosti. Huck pripovijeda u prvom licu, živopisno opisujući ljude i mjesta kroz koje prolaze.

“Družba Pere Kvržice”, Mato Lovrak

Iako ovaj roman nije napisan prema istinitom događaju kao što je to “Vlak u snijegu” to ga ne čini ništa manje popularnim među djecom. 1970. godine prema ovom romanu snimljen je i igrani film. Djeca koja zajedničkim snagama uspijevaju postignuti nemoguće i obnoviti stari, napušteni mlin osvojila su još davnih godina prošlog stoljeća srca mališana, ali i književne kritičare. Priča sadrži dobru moralnu pouku koju prenosi svakom djetetu koje čita ovu knjigu. Ta moralna pouka glasi da ako nešto dovoljno jako želimo i za isto se dovoljno potrudimo, možemo baš sve. Kroz nesuglasice među družinom djeci se ukazuje na to kako ništa nije lako i kako uvijek i u svemu postoje ljudi koji razmišljaju i žive drugačije, ali da nas ta činjenica ne smije obeshrabriti. Jer priznat ćete i sami: kad nam netko podmeće spletke, a mi na kraju uspijemo u svom hrabrom naumu, to pobjedu čini još slađom. I još jedna, ali ništa važnija pouka koja bi se mogla nazvati i ovako: „Kad se male ruke slože… – dalje znate sami, zar ne?

Vlak u snijegu, Mato Lovrak

Roman Vlak u snijegu napisan je 1931. godine. Inspiriran je stvarnim događajima.

“Vlak u snijegu” je dječji roman s djecom kao glavnim junacima. Radnja govori u putovanju djece iz Velikog Sela kada je učitelj poveo učenike na izlet u veliki grad. Na povratku se vlak našao zatrpan u snijegu. Glavni dio priče se odvija u vlaku, a drugi događaji na mjestima kao što je Veliko Selo, grad i škola. Radnja se temelji na istinitoj priči. Roman je priča o važnosti zajednice i kolektiva jer samo kada su sva djeca na okupu mogu se prevladati svi problemi. Govori nam o tome da ako smo marljivi, dobri i plemeniti možemo postići sve što poželimo pa čak i one prepreke koje se u prvom trenutku mogu učiniti kao nesavladive.

“Junaci pavlove ulice”, Ferenc Molnar

Roman “Junaci Pavlove ulice” djelo je slavnog pisca Ferenca Molnara, najvećeg dramatičara i mađarskog pisca 20. stoljeća. Ovaj roman imao je veliki uspjeh u Mađarskoj, ali i u Hrvatskoj jer je uspoređivan s romanima “Družba Pere Kvržice” te “Uzbuna na zelenom vrhu”. U rodnoj zemlji ekraniziram je i više puta.

“Junaci Pavlove ulice” govori o skupini dječaka koji žele obraniti svoj prostor za igru od druge, jače i zlokobnije skupine, koja im želi ga želi oteti. Ova naizgled jednostavna premisa zapravo je povod za mnogo ozbiljniju temu o kojoj je Molnar želio govoriti, a to je teško odrastanje djece u velegradu, gdje je svaki komad slobodnog igrališta, pogotovo onog travnatog, i više nego dragocjen. Slobodan prostor je toliko cijenjen da za njega vrijedi čak i krvavo ratovati, u što su se upustili i junaci ovog djela. Ova borba za komad vlastite zemlje, u malome je preslika borbe mađarskog naroda, pa time cijelo djelo odiše domoljubljem i svime što taj osjećaj znači. Ovaj roman je zbog domoljubnog prizvuka posebno cijenjen u piščevoj rodnoj zemlji.

Bijeli očnjak, Jack London

Roman “Bijeli Očnjak” Jacka Londona, roman je u koji prikazuje život u divljini sjevera te način na koji ljudsko ponašanje utječe na oblikovanje ponašanja životinja. U ovoj priči pratimo život vuka zvanog Bijeli Očnjak, u različitim razdobljima njegovog života. Pratimo kako se on prilagođava različitim uvjetima, novoj okolini te kako u različitim situacijama mijenja svoje ponašanje. Sve događaje, od drugog dijela romana nadalje, pratimo iz perspektive Bijelog Očnjaka. Roman je podijeljen na pet dijelova, a u svakom vidimo drugo razdoblje Očnjakovog života. Prvi dio može se čitati i kao pripovijetka, koja služi kao uvod u radnju ostatka romana. Predstavljaju se zakoni divljine, kao bitna tema u ostatku romana i bitan pokretač Očnjakova ponašanja. Pratimo dva čovjeka na sjeveru u divljini, koji se bore s problemom nestajanja pasa. Pojavljuje se vučica koja odmami njihove pse u čopor izgladnjelih vukova, a na kraju preživljava samo jedan čovjek s dva psa. On pokuša vatrom udaljiti vukove koji se sve više približavaju, a spasi ga grupa Indijanaca.

U ostatku romana upoznajemo Bijelog Očnjaka te pratimo njegov život i odrastanje, najprije u divljini s majkom, zatim u Indijanskom selu.

Pustolovine Toma Sawyera, Mark Twain

“Pustolovine Toma Sawyera” roman je koji možemo smatrati i autobiografijom jer se temelji na doživljajima samog Twaina. Autor ga je pisao čak u tri navrata. Prvi dio je napisao u zimu 1872. godine, drugi dio u proljeće 1875. godine i završni dio u ljeto te iste godine. Zbog jednostavnog stila pisanja, uz mnoštvo pripovijedanja i humora, roman je interesantan kako djeci, tako i odraslima. Autor je njime htio i odrasle čitatelje podsjetiti na djetinjstvo. Pripovijedanje u romanu teče linearno, bez paralelnih radnji. Roman se ističe zbog mnoštva događaja pa ga možemo nazvati i pustolovnim romanom iako se radnje vrti samo oko jednog, glavnog lika – Toma Sawyera.

Svi događaji koji su se u romanu dogodili vrte se oko jednog lika i ne bi bili mogući bez Toma Sawyera. On se ističe zbog svoje inteligentne, neobuzdane i humoristične naravi. Tom je osoba koja se može snaći u svakoj životnoj situaciji i ništa za njega nije nemoguće. Ako mu se i dogode nedaće u životu, on na njih gleda kao na izazov i odmah se uhvati u koštac s njima i pokušava ih riješiti. Pokreće ga veliki optimizam usprkos svim razočaranjima koja su mu se dogodila.

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close