Kolumne

Najbolje knjige za ljeto

Stiglo nam je dugo očekivano  ljeto. Kako god okrenuli svi ćemo si priuštiti nekoliko dana godišnjeg odmora. Bilo to na moru ili u planinama dobra knjiga nikada nije od viška.  Zato ovoga tjedna donosim neke od najboljih knjiga koje svakako trebaju biti vaši suputnici ovoga ljeta.

Vrati se i kaži zbogom, Raphaëlle Oskar, Srđan Sandić
Raphaëlle i Srđan bili su stranci kad je jedno od njih odlučilo onom drugome poslati poruku. Iz njihove prepiske, stvorila se moćna, bezobrazna i poetična knjiga, prepuna emocijama,  koja govori o nevoljenoj djeci, slomljenim srcima, gladi, stvaranju, ljubavi, rasizmu i tome koliko je teško, ali potrebno – vratiti se i reći zbogom.

Umjetnost života, Bruno Šimleša
“Umjetnost života” zapravo je pismo koje je TV voditelj i pisac Bruno Šimleša napisao svojoj kćeri, anticipirajući tu djevojčicu i kao tinejdžericu, i kao odraslu ženu, i kao moguće majku i nečiju životnu partnericu, sigurno prijateljicu i, nada se, umjetnicu života. Osim što je upućeno samoj autorovoj kćerki  također je upućeno kojem djetetu na ovome svijetu; posebno unutrašnjem djetetu u svakome od nas. Luckasti tata, kako se Šimleša potpisuje u pismu svojoj kćeri, ispisao je ne samo jasne smjernice kako da svoj život živimo kao vrhunsku umjetnost, nego i predivne, poetične eseje kojima ćete se vraćati svaki put kad vam zatreba inspiracije za strastven i ispunjen život!

Slonica koja je izgubila sreću, Ajahn Brahm
 “Slonica” donosi 108 priča koje će vas nasmijati i natjerati da na život počnete gledati novim očima. Polazeći od vlastitih iskustava i od priča koje su s autorom podijelili učenici te starih šala ispričanih na nov način, Ajahn Brahm će svakoga potaknuti da preispita svoje životne obrasce.

Ravnica, Jhumpa Lahiri
Subhash i Udayan nerazdvojna su braća, rođena u razmaku od samo petnaest mjeseci, koju često miješaju jednog s drugim u četvrti Calcutte gdje su odrasli. Ali oni su istodobno utjelovljenje čiste suprotnosti i čeka ih posve različita sudbina. Udayan je buntovan i karizmatičan, Subhash je poslušan sin, koji ne dijeli bratovu političku strast, pa će otići od kuće u Ameriku. Ali kad Subhash dozna za nesreću koja se dogodila njegovu bratu u ravnici ispred njihova roditeljskog doma, vratit će se u Indiju ne bi li sabrao krhotine slomljene obitelji i zaliječio rane koje je Udayan ostavio za sobom – među kojima je i ona u srcu bratove supruge.

Blue Moon, Damir Karakaš
Najnoviji roman Damira Karakaša, na prvu je “lagana” priča o sudbini fanatičnog rockabillyja, propalog zagrebačkog studenta iz provincije na koncu osamdesetih. No “Blue Moon”, kako se radnja približava devedesetima, otkriva kako je to samo privid. Pa tako doznajemo mračne događaje iz hrvatske prošlosti, a autor nam ne skriva sramotne postupke iz gotovo pa hrvatske sadašnjosti.

Brdo, Ivica Prtenjača
Yann Martel, ili ako vam je draže – Pi, imao je u čamcu tigra, naša vrezija, odnosno verzija Ivice Prtenjače na brdu ima magarca. U obzir treba uzeti kako je Ivica Prtenjača prije svega pjesnik – to znači da je njegov izraz, čak i u prozi, lišen svake suvišnosti, a istodobno poetičan, savršeno precizan i bogat slojevima koji se odmataju pred čitateljem. U nekoj drugoj zemlji, Prtenjača bi također pisao male knjige, ali bi bio zvijezda. Jedan od onih na koje se čeka da nešto novo objave, a onda se njihove kondenzirane knjižice nose u torbi i čitaju dok se čovjek vozi na posao i s posla vlakom, autobusom ili podzemnom.

Fatalna bliskost, Lynn Sheperd
Krimić koji istražuje mračne živote i nerazjašnjene tajne pjesnika Percyja Bysshea Shelleyja, njegove supruge Mary, autorice “Frankensteina”, i njihova kućnog prijatelja, karizmatičnog Lorda Byrona. Krajem 1850-ih mladi detektiv Charles Maddox dobiva novi slučaj. Klijent mu je jedini preživjeli sin davno umrlog Percyja Bysshea Shelleyja i njegove supruge Mary. Charles je ubrzo uvučen u gorku bitku oko pjesnikova književnog nasljedstva, ali slučajno otkriće navodi ga na sumnje oko smrti Shelleyjeve prve supruge Harriet, te se počinje pitati je li se doista ubila ili se dogodilo nešto mnogo mračnije.

Javne tajne, Alice Munro
Četvrta zbirka Alice Munro prevedena na hrvatski jezik donosi osam novih priča, ponovno u izvrsnom prijevodu Maje Šoljan. Munro je ovu zbirku originalno objavila 1994. godine, a u godinama koje su uslijedile “Javne tajne” naišle su na prilične kritike, ne nužno negativne, da su tu zapleti Munroičinih priča najveće zagonetke. I dalje su te priče dosta mučne, i nesretne, ali i realne i stvarne, pa time suvremene. Uglavnom su to priče o ljubavi, ona vrsta o kojima najviše volimo tračati i prepričavati ih s dozom i neugode i naslade, jer su emocije bile povišene i bilo je mnogo strasti i ne nužno lošeg seksa.

Krvavi ban, Jagoda Šimac
Jagoda Šimac moderna je Marija Jurić Zagorka, a u svojem maštovitom i uzbudljivom povijesnom romanu romansira i reinterpretira mit o dolasku Hrvata 559. godine u današnju domovinu. Sedmero Hrvata koji su došli – petero braće i dvije sestre – zapravo su bili ghuli, podanici vampira Aryana Urpira Harawata. Oni će od divljeg, izgladnjelog plemena Slavena stvoriti Hrvate koje će Jagoda Šimac “zaustaviti” u 13. stoljeću i ispričati zanimljivu intimnu priču koja se odvija u turbulentnom povijesnom okruženju. Roman počinje Magdalenom, koja krije strašnu tajnu, a uskoro se pretvara u emotivno nabijenu dramu o biću koje je po svojoj biti demon (vampir), ali ima i sasvim ljudske emocije…

Istina o Slučaju Harry Quebert, Joël Dicker
Napeti roman Joëla Dickera, 29-godišnjeg švicarskog pisca koji piše na francuskom jeziku, počinje u trenutku kad Marcus Goldman otkrije da ne može napisati novi roman. Zbog toga se za pomoć obraća svojem mentoru, Harryju Quebertu, i odlazi u Auroru u potragu za lijekom protiv kreativne blokade. Kad u Harryjevom vrtu slučajno otkriju zakopano tijelo davno nestale djevojke Nole, svašta će isplivati na površinu: mirna i pitoma Aurora pretvorit će se u bizarni Twin Peaks, omiljeni Harry bit će optužen za ubojstvo i neprikladnu vezu s ubijenom djevojčicom, a Marcus će konačno dobiti – temu za novu knjigu…

Hladna magija, Kate Elliott
Kako bi izgledala povijest da su stvari bile samo malo drugačije? Industrijska revolucija je započela, u cijeloj zemlji nastaju tvornice, nova tehnologija mijenja lice gradova. Ali stari običaji ne umiru lako. Cat i Bee dio su ove revolucije. Pohađaju akademiju i uče o znanosti koja će oblikovati njihovu budućnost, a ne znaju ništa o magiji koja vlada njihovim obiteljima. No, sve će se promijeniti kad hladni magovi dođu po Cat. Roman epske fantastike u kojem se znanost i magija sukobljavaju u smrtonosnoj borbi autorica je hrvatskoj publici predstavila na ovogodišnjem Sferakonu.


 

Izvor: Najbolje knjige

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close